Навряд чи зараз можна уявити собі будівництво приватного будинку без льоху. Підвал в приватному будинку може бути використаний для різноманітних цілей: зберігання продукції, сауни, лазні або більярдній. Залежно від того, для яких саме цілей використовуватиметься підвальне приміщення і вибирається його форма і вид обробки стін, підлоги і стелі.
в підвалі будинку можна зробити невелику більярдну
Як побудувати підвал в приватному будинку
Для того щоб спорудити підвал у будинку необхідно встановити рівень знаходження грунтових вод на ділянці, вони повинні знаходитися досить низько. В іншому випадку вода в підвалі будинку буде дуже частим явищем після того, як пройде злива. Щоб такого не відбувалося, фундамент загальної будови передбачається глибоким, і краще, якщо він буде змішаного типу.
Для спорудження господарського підвалу, достатньо висоти в 2-2,2 м. Також раціонально встановити в підвалі опалювальний котел для всього будинку. За рахунок цього в усіх приміщеннях котеджу, включаючи підвал, буде постійний температурний режим, що благотворно позначиться на зберіганні продукції.
креслення і схема побудови приватного будинку з господарським підвалом
Рада. Якщо на ділянці досить високий рівень грунтових вод, то можна буде замість повноцінного підвального приміщення або льоху спорудити підвальне простору. Його глибина може бути не більше 120-150 см.
За своїми технічними характеристиками приміщення не поступається підвалу або льоху і останнім часом користується великою популярністю. Підвал робиться одночасно із загальним будівництвом. Його стіни повинні бути з'єднані з фундаментом, а стеля має сполучення з цокольним поверхом.
Щоб забезпечити безпеку підвального приміщення стіни конструкції повинні володіти достатньою товщиною, щоб могли витримати навантаження грунту на них. Як правило, така товщина складає не менше 30-40 см. Спорудження підвалу безпосередньо залежить від якості грунту на ділянці.
Якщо грунт має сипучу структуру, то стіни підвального приміщення можна буде виконати з:
- цегли-
- бутового каменю-
- залізобетону-
- бутобетона-
- бетону.
Для того щоб забезпечити достатню міцність конструкції стін, які викладені цеглою потрібно в самій кладці будівельного матеріалу в горизонтальні шви укладати арматурну сітку по всій висоті стіни, з кроком 40-50 см.
Якщо в підвалі підвищена вологість повітря, то стіни приміщення буде краще зводити монолітом. Для цього попередньо заготовлюється розчин бетону або залізобетону. Стіни повинні мати певний градус нахилу, щоб дати можливість розширюватися грунту.
на фото міцні монолітні стіни підвалу
Станів будови підвального приміщення повинні володіти не тільки достатню міцність, щоб витримувати навантаження грунту на них, а й добре утеплені й ізольовані. Це допоможе забезпечити постійний температурний режим.
Для підлоги як утеплювач широко застосовується керамзит або мінеральна вата. Можна використовувати і пінопласт або пінополістирол. Для стін застосовуються аналогічні утеплювачі.
Рада. Утеплювачі буде ефективніше розташовувати на зовнішніх стінах підвального приміщення, стіни тоді не промерзають.
Найкращим матеріалом для того, щоб утеплити стіни підвалу вважається пінопласт. Він має високу теплопровідність, яка менше в кілька разів, ніж у мінеральної вати. Також цей утеплювач не горить і не виділяє токсичних речовин.
зовнішнє утеплення стін підвалу пінопластом
Для того щоб зробити підлогу в підвалі будинку потрібно попередньо на грунт здійснити підсипку з битої цегли або бітуму, гравію або щебеню. Шари матеріалу укладаються і розподіляються по всьому периметру рівномірно, після чого вони утрамбовуються.
Якщо грунт в підвалі занадто вологий, то перед посипкою шарів цегли або гравію слід прокласти шар ізоляційного матеріалу. Це може бути: пінопласт, пінополістирол, пінополіуретан.
схема заливки і правильного влаштування підлоги в підвалі будинку
Рада. Мінеральну вату для таких робіт краще не використовувати, оскільки вона дуже легко вбирає вологу і може деформуватися навіть під невеликими навантаженнями.
На цей матеріал укладається шар глини або щебеня, який просочений розігрітим бітумом.
Що стосується чистового статі, він буває:
Підстава під останні варіанти підлогового покриття має бути рівним. Саме з цієї причини дуже часто застосовується бетонний або залізобетонний підлогу. Поверх нього можна буде укладати будь-який матеріал.
На цьому відео можете подивитися, як зробити підвал у будинку своїми руками одному і обладнати його всім необхідними
Льох або підвал
Дуже часто в якості підвального приміщення виступає льох в будинку. Він, як правило, розміщується під підлогою житлового будинку. Його можна буде розташувати в коридорі або кухні. Дуже поширеним є наявність льоху в передбаннику.
Стіни льоху можуть не мати в'язку з фундаментом. Зазвичай вони зводяться самостійно з цегли, бетону або залізобетону. Форма такої конструкції зустрічається різної форми. Самою кращим варіантом для льоху вже протягом багатьох століть вважається кругла форма. Вона значною мірою допомагає відображати тиск грунту на стіни, і можна самі стіни робити тонкими. Розміщувати в круглому погребі продукти для зберігання також зручно.
Гідроізоляція та вентиляція підвального приміщення
Для того щоб забезпечити якісне використання підвального приміщення необхідно зробити для нього гідроізоляцію внутрішню або зовнішню. Для льоху або підвалу необхідно здійснити гідроізоляційні роботи, так як стіни стикаються з грунтом. А він у свою чергу може бути вологим або сухим, від цього залежатиме стан зовнішніх стін такої конструкції.
схема влаштування гідроізоляції підвалу
Якщо на ділянці сухий грунт і грунтові води знаходяться нижче фундаментного будови можна здійснити подвійну обмазку, розігрітим бітумом стін. Що стосується вологою структури грунту, то в такому випадку буде необхідно обклеїти стіни підвального приміщення руберойдом.
Рада. Можна замість руберойду для стін підвалу або льоху застосувати звичайну поліетиленову плівку.
Досить серйозні заходи в процесі гідроізоляції необхідно буде прийняти в тому випадку, якщо підвальне приміщення знаходиться на рівень нижче самих грунтових вод на ділянці. У такому випадку підлога в приміщенні зробити монолітним, а стіни зовні обкласти декількома шарами руберойду, і поверх нього прокласти поліетиленову плівку.
схема влаштування гідроізоляції підвалу будинку, розташованого нижче рівня грунтових вод
Для міцності підлоги та забезпечення надійності всієї конструкції потрібно підставу підвального приміщення виконати монолітом із залізобетонного розчину.
Більшість робіт, які здійснюються щодо зміцнення та гідроізоляції підвального приміщення, що знаходиться нижче рівня грунтових вод може проходити в затопленому котловані. Буде раціональніше відмовитися від задуму спорудити приміщення, так як впоратися з такими роботами зможе тільки професіонал в цій області.
Крім гідроізоляції потрібно продумати ефективну систему вентиляції підвалу або льоху. Від того, як туди потрапляє свіже повітря, залежатиме якість зберігання продукції, також важлива вентиляція, щоб тримати в нормі вологість повітря в підвальному приміщенні. Як правило, при спорудженні стін у них вставляються вентиляційні труби. Їх вихід буде на вулиці або в самому будинку, кому як зручно.
креслення і найпростіша схема пристрою вентиляції льоху або підвалу в приватному будинку
Рада. Виходи вентиляційних відводів буде краще розташувати на вулиці, таким чином, в них потрапляє свіже повітря, і циркуляція повітряних мас стане набагато якісніше.
Верх труб закривається спеціальними своєрідними дахами. Вони мають конусоподібну форму і прикріплені до труби за допомогою металевих труб маленького діаметру. Мінімальний розмір труби для забезпечення якісної вентиляції вважається 140х140 мм. Такий спосіб вентиляції називається природним.
природна вентиляція підвалу приватного будинку
У підвалі можна застосувати і штучну вентиляцію за допомогою спеціального обладнання. Але такий спосіб забезпечення циркуляції повітря буде не раціонально використовувати, оскільки він вважається дорогим. Вентиляційні канали, які з підвалу виходять на дах, також повинні бути достатньою мірою захищені від попадання в них дощової води або снігу.
Сауна в підвалі
Дуже часто підвал під будинком використовується як сауни. Це являє собою варіант економії простору на заміській ділянці, розміщення сауни дуже популярно.
Спорудження сауни це не тільки модно, а й корисно для здоров'я. Після неї людина почувають себе спокійно, і має відмінний настрій.
Сауну, розташовану в підвалі необхідно продумати до найменших подробиць, враховуючи всі нюанси, пов'язані з гідро, тепло і шумоізоляцією. Також слід пам'ятати і про систему вентиляції в сауні, по якій прілий повітря підніматиметься на вулицю, а звідти буде надходити свіже повітря. Це забезпечить ефективну циркуляцію повітряних мас.
Для забезпечення комфорту в сауні її розмір передбачається не менше 12-15 кв. м. Це необхідно навіть у тому випадку, якщо сауна знаходиться в підвальному приміщенні. Природну вентиляцію можна забезпечити правильним розташуванням кімнат. Вони повинні примикати до стін основної будівлі.
У саунах, які розміщуються у підвальних приміщеннях, немає можливості спорудити басейн, так як грунтові води можуть проникнути в будівлю. Середня глибина басейну становить 1,5 м., і потрібно ще врахувати поглиблення самого підвалу, вийде 3,5 м. в загальному. Саме тому не варто ризикувати цілісністю споруди.
Рада. Щоб забезпечити якісний відпочинок у сауні підвального приміщення можна замість басейну використовувати невеликі душові кабінки. Вони не займають багато місця.
Відведення стоків з приміщення такого типу потрібно буде продумувати заздалегідь. Як правило, каналізаційна труба йде під нахилом в зливну яму або будь-який інший септик. Тобто, вона повинна бути поглиблена в землі на 2-2,5 м. Все залежатиме від висоти підвального приміщення.
Сауна в підвалі будинку також як і окремо розташована будівля такого типу повинна мати дві основних кімнати: кімнату для відпочинку і парну. Допоміжними будуть душові та санвузол. Також ви можете спорудити невеликий передбанник при вході, де можна переодягатися.
популярна розповсюджена планування сауни, розташованої в підвалі будинку
Парна в сауні повинна бути безпечною, так як від цього повною мірою залежить надійність всього житлового будинку. Дуже часто для парної використовується електрична чи газова пічка. Економним варіантом вважається газова плита, яка обладнана спеціально для використання в парній кімнаті. Для того щоб в сауну провести газ для забезпечення роботи такої плити, потрібно отримати відповідний дозвіл в певних інстанціях. Працівники газового господарства повинні самостійно підключити це обладнання до газового забезпечення. Підключення газу власноруч дуже небезпечно для життя.
Температура в парній повинна бути близько 100 градусів. Не варто в такому випадку забувати про камені. Вони стануть основним джерелом утворення пара, тому екологічність повинна бути на висоті, і здатними витримувати різноманітні високі температури. Також камені для парної необхідно вибирати по міцності і стійкості до температурних перепадів. Належну увагу потрібно приділити обробці стін такого приміщення.
Як правило, оздоблювальним матеріалом для стін сауни є дерев'яна вагонка. Цей матеріал вважається екологічно чистим і може служити дуже тривалий проміжок часу. Його поверхня покривається лаком, але це не принципово.
Рада. Дерев'яна вагонка для стін повинна бути якісно просушена і оброблена антисептичними і зміцнюючими структуру речовинами.
Стеля приміщення зазвичай покривається пластиком, даний оздоблювальний матеріал практичний і довговічний. Навіть якщо на його поверхні збирається волога, він її вбирати не буде, пластик дуже легко очищається і просто монтується.
У парній така стеля не можна буде робити, так як пластик під впливом високих температур має властивості деформуватися. Саме тому краще всього стелю робити з дерев'яних балок, які будуть гармонійно виглядати з дерев'яними стінами. Як підлогове покриття можна вибрати будь-який матеріал, який призначений для цих цілей.
Підлога в сауні буде краще виконати керамічною плиткою. Вона міцна і може витримувати високі температури і при цьому не деформуватися.
Це, що стосується самої парної, а в кімнаті для відпочинку покриттям підлоги може бути лінолеум.
Лазня в підвалі
Сауна і лазня в основному мають загальні технічні характеристики. Саме з цієї причини лазня в підвалі будинку буде зводитися за тим же принципом, що і сауна в підвальному приміщенні. Єдиною відмінністю приміщення буде те, що в сауні повітря щодо суші, ніж у лазні. Тому стіни лазні в підвальному приміщенні повинні бути виконані термостійкими і вологостійкими матеріалами. У парній можна застосувати дерево, яке створює неповторну атмосферу затишку. У кімнаті для відпочинку застосовують пластик або кахель.
Рада. Не варто в лазні використовувати штукатурку на стінах. Це обумовлено тим, що під впливом вологи такий обробний шар може дуже легко руйнуватися, втрачати свій колір і деформуватися на самій поверхні стіни (можуть утворюватися порожнечі).
Гідро, шумо і звукоізоляція в лазні чи сауні повинна бути на вищому рівні, щоб забезпечити комфортне перебування в основному будинку. Для цього ізоляційним роботам піддаються: стіни, підлога, стеля. Вентиляція також повинна бути якісною, щоб забезпечити ефективну циркуляцію повітряних мас.
ще один варіант облаштування підвалу в приватному заміському будинку
на цьому фото підвал використовується, як додаткове приміщення для відпочинку в будинку з каміном і барною стійкою
Підвал в приватному будинку являє собою універсальне приміщення. Він може використовуватися для зберігання продуктів або закачування. Також буде раціонально застосувати його в якості сауни або лазні. Найголовніше, щоб грунт на ділянці і розташування грунтових вод дали можливість спорудити такі корисні приміщення.
Ярлыки: хазяйнуймо