Поширеним планувальним рішенням в індивідуальному і котеджному будівництві, є пристрій мансарди в просторі скатної даху. Планування будинку з мансардою має свої характерні особливості, які значно відрізняють її від планування будинку в одному рівні, і робить проект практично ідентичним двоповерхового будинку.
Планування одноповерхового будинку з мансардою
Найважливіша відмінність планування одноповерхового будинку з мансардою, полягає в необхідності створення сходового вузла, для забезпечення доступу на другий рівень. Найчастіше забудовник не розуміє всієї складності цього планувального елемента, ставлячись до нього зневажливо. Такий підхід є грубою помилкою, що перетворює щоденне проживання в будинку в нескінченне повторення незручних і безглуздих переміщень навколо перешкод.
план 1 поверху будинку з мансардою 9 на 9
план мансардного поверху цього ж будинку 9x9
Рішення про устрій експлуатованої мансарди, необхідно приймати на етапі проектування і проектувати будівлю з урахуванням правильного і зручного розміщення сходового вузла на першому поверсі і створення зручного і економічного по витраченої площі, виходу на друге, мансардний поверх.
Залежно від поверховості будівлі, змінюються експлуатаційні характеристики використовуваної сходів. Мансарда в одноповерховій будівлі виконує, як правило, роль «тихою зони», приміщення в якої призначені для нічного відпочинку і денного дозвілля. Завантаження сходового маршу при цьому не буде інтенсивної, зустрічного руху по сходах легко уникнути, тому для таких будинків є можливість максимально заощадити площу дорогого в будівництві першого поверху, шляхом установки сходів невеликої ширини, від півметра і вище, з найбільш економічним обрисом, наприклад гвинтову або з мінімальною майданчиком між маршами.
план одноповерхового будинку з мансардою 6x6
Проектуючи планування будинку 6х6 або 8х8 з мансардою, як правило, не залишається ніяких інших розумних рішень, так як із загальної площі випадає простір близько шести квадратних метрів, як правило, в центральній частині приміщення, оскільки вихід в мансарду можна організувати тільки в районі коника даху .
план одноповерхового будинку з мансардою 8x8
Планування будинків 8х10, 9х9, 9х12 з мансардою, менш чутлива до пристрою сходового вузла, оскільки він займає менший відсоток площі всього приміщення і легше вписується в план поверху.
планування одноповерхового будинку з мансардою 9x12
Дуже важливо розуміти, що простір, необхідний для сходів, не обмежується тільки їй самій, а включає в себе і підходи до неї з різних приміщень, які так само займають місце, і повинні організовуватися максимально зручно. На жаль, аналізуючи багато сучасні проекти, що радують око архітектурними формами і на перший погляд гарною продуманістю внутрішнього планування, як правило, переконуєшся, що саме сходовий вузол є їх слабким місцем, що зводить нанівець безліч достоїнств.
Тому, навіть використовуючи рекомендовані типові проекти, слід вкрай уважно оцінювати те, як він розташований, як організована зв'язок з іншими приміщеннями і чи не є його наявність перешкодою для нормального переміщення людей або використанням приміщення за призначенням.
типове планування будинку з мансардою 10x10
Планування двоповерхового будинку з мансардою
План двоповерхового будинку з мансардою може відрізнятися від одноповерхового більшою площею сходового вузла. Двоповерховий будинок на увазі більш часте і інтенсивне переміщення по поверхах, тому сходи слід робити більш пологу і широку, сходові майданчики достатньої площі для того, щоб можна було розминутися рухався у зустрічному напрямку.
Мансарда, на відміну від звичайного поверху будинку, володіє специфічними особливостями. Насамперед, звичайно це стосується скатів покрівлі. Вони створюють додаткове експлуатоване приміщення, яке і використовується при пристрої мансарди, але вони ж накладають та обмеження на планування.
Схили даху, спираються на несучі стіни, обмежують значну частину приміщення по висоті, не дозволяючи використовувати всю площу, як це робиться в звичайному приміщенні. Низькі пазухи, утворені кроквами, як правило, намагаються пристосувати для зберігання речей, пристрої шафок або комор. Те ж властивість мансардної конструкції, обмежує розташування сходового простору в плані будинку, оскільки вхід на сходи повинен мати нормальну висоту, що зазвичай доступно тільки в районі коника.
Велику складність представляє організація освітлення, інсоляції, мансардних приміщень. Традиційні дахи мають вертикальні стіни, придатні для установки вікон, по фронтонам. Але обмеженість тільки освітленням з двох сторін, не дозволяє забезпечити доступ денного світла в центральну частину мансарди, наприклад на сходовий вузол.
великі мансардні вікна на даху будинку
Тому, популярним виходом із цього положення, служить пристрій окремих мансардних вікон на схилах покрівлі. Це можуть бути самостійні скатні конструкції, що виходять на вулицю власним фронтоном або спеціальні віконні системи, врізаються в покрівлю. Однак ці рішення значно ускладнюють конструкцію даху, хоча і надають покрівлі і всій будівлі більшу виразність.
План будинку 9х9, 10х10 з мансардою, буде істотно залежати від того, яким чином вдасться розмістити світлові прорізи, так як габарити увазі наявність декількох кімнат, висвітлення яких складно організувати через фронтони. Обпирання перегородок слід виконувати на несучу стіну, тому від планування мансарди буде завісити і планування нижележащих поверхів.
план 1-го поверху будинку з мансардою 9x9
план 2-го поверху будинку з мансардою 9x9
Крім описаних труднощів з розміщенням сходового вузла і організації освітлення приміщень, відділених від фронтонів перегородками, слід врахувати і ускладнення інженерних систем при влаштуванні експлуатованої мансарди. Пристрій в мансарді кімнат для сну і відпочинку, припускає обладнання її опалювальною системою, каналізацією, водопроводом, з пристроєм відповідних мереж і приміщень.
Якщо план будинку з мансардою до 100 кв.м. може припускати мінімальне обладнання, з урахуванням меншого числа користувачів, то зі збільшенням площі будинку, виникає необхідність і розширення санітарних і побутових приміщень, а також збільшення їх кількості.
На відміну від звичайної даху, з експлуатованим горищем, на підлогу мансардного приміщення впливають навантаження такої ж інтенсивності, як і на звичайні перекриття поверхів. Тому при пристрої мансарди слід застосовувати балки або панелі перекриття, здатні їх витримувати.
сучасне планування будинку з мансардою площею більше 150 кв м
Горищне приміщення може іноді утеплятися тільки в рівні перекриття, що дозволяє значно спростити конструкцію покрівлі, полегшити її і зменшити перетину несучих елементів. Для мансарди цей варіант виключається, та утеплення, як правило, виконую безпосередньо в площині крокв, під зовнішнім покрівельним покриттям. При цьому ускладнюється конструкція покрівлі, зростають навантаження на кроквяну систему, що потрібно враховувати при проектуванні.
одна зі схем утеплення мансарди
Іноді, утеплення мансардного приміщення проводять шляхом теплоізоляції їх же стін і стель, за зразком утеплення каркасних будинків. Такий підхід дозволяє значно скоротити складність покрівельних робіт і зменшити їх вартість, хоча його застосування може обмежуватися різними факторами, наприклад наявністю в приміщенні нижній частині площині кроквяної конструкції, що виконує роль елементу стелі.
Залежно від прийнятої схеми утеплення мансарди, змінюється і підхід до утеплення перекриття першого поверху в плані одноповерхового будинку з мансардою або другого, для двоповерхового будинку. При суцільній теплоізоляції покрівлі, утеплювати перекриття не обов'язково, але якщо утеплення проводилося тільки по стінах мансардних перегородок і стелі, то необхідно ізолювати перекриття мансарди в проміжку від перегородок до внутрішніх граней зовнішньої стіни.
На цьому відео ви можете подивитися приклад планування котеджу з мансардою загальною площею 130 кв м
Планування будинків з мансардою та гаражем
При розробці плану одноповерхового будинку з мансардою та гаражем, слід враховувати ту обставину, що ухил мансардних дахів, як правило, значний, і перекрити в тому ж напрямку додаткову прибудову зберігаючи його, швидше за все, не вийде. Тому при блокуванні гаража до будівлі, може виникнути необхідність зміни ухилу, що позначиться на архітектурному вигляді будови.
планування одноповерхового будинку з мансардою та гаражем
Іноді, для компенсації втрати висоти перекриття, підлогу гаража робиться нижче рівня підлоги першого поверху, якщо це дозволяє рельєф і конструкція фундаментної частини будинку. У двоповерховому будинку, висоти даху буде достатньо для перекриття гаража, тому план двоповерхового будинку з мансардою та гаражем, можна робити в одному рівні.
план двоповерхового будинку з мансардою та гаражем
Навантаження на підлоги мансарди, вимагають несучих стін достатньої міцності і жорсткості. Це може обмежувати переобладнання горищного приміщення деяких типів будинків, таких як каркасні або легкобетонні будинку.
Якщо мансарда не передбачена типовим проектом, за яким передбачається будувати будинок, то необхідно проконсультуватися з фахівцем, щоб упевнитися в достатньої несучої здатності стін.
планування будинку з мансардою з піноблоків 9x12
Товщина стін у будинках з піноблоків з мансардою, повинна бути достатньою не тільки для забезпечення теплового захисту, а й для сприйняття навантажень спираються балок або панелей. Якщо для будівництва вибрано цегла, то планування будинку не залежатиме від зміни товщини стін, так як вона визначається теплопровідністю матеріалу, а не його несучою здатністю, яка у цегли вельми висока.
Ярлыки: хазяйнуймо