Прийнятий Державною Думою 16 листопада 2007
Схвалений Радою Федерації 23 листопада 2007
Стаття 1. Предмет регулювання та сфера дії цього Закону
1. Справжнім Федеральним законом регулюються відносини, що виникають у зв'язку з придбанням та припиненням статусу саморегулівних організацій, діяльністю саморегулівних організацій, що об'єднують суб'єктів підприємницької або професійної діяльності, здійсненням взаємодії саморегулівних організацій та їх членів, споживачів вироблених ними товарів (робіт, послуг), федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування.
2. Особливості набуття та припинення статусу саморегулівних організацій, діяльності саморегулівних організацій та порядку здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням саморегулівними організаціями, що об'єднують суб'єктів підприємницької або професійної діяльності певних видів, вимог законодавства Російської Федерації, що регулює діяльність зазначених суб'єктів, і законодавства Російської Федерації про саморегулівних організаціях можуть встановлюватися федеральними законами.
3. Дія цього Закону не поширюється на саморегульовані організації професійних учасників ринку цінних паперів, акціонерних інвестиційних фондів, керуючих компаній та спеціалізованих депозитаріїв інвестиційних фондів, пайових інвестиційних фондів і недержавних пенсійних фондів, житлових накопичувальних кооперативів, недержавних пенсійних фондів, кредитних організацій, бюро кредитних історій. Відносини, що виникають у зв'язку з придбанням або припиненням статусу таких саморегулівних організацій, їх діяльністю, а також у зв'язку із здійсненням взаємодії таких саморегулівних організацій та їх членів, споживачів їх послуг (робіт), федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, визначаються федеральними законами, які регулюють відповідний вид діяльності.
Стаття 2. Поняття саморегулювання
1. Під саморегулюванням розуміється самостійна і ініціативна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької або професійної діяльності і змістом якої є розробка і встановлення стандартів і правил зазначеної діяльності, а також контроль за дотриманням вимог зазначених стандартів і правил.
2. Саморегулювання відповідно до цього Федеральним законом здійснюється на умовах об'єднання суб'єктів підприємницької або професійної діяльності в саморегульовані організації.
3. Для цілей цього Закону під суб'єктами підприємницької діяльності розуміються індивідуальні підприємці і юридичні особи, зареєстровані в установленому порядку на території Російської Федерації і здійснюють визначається відповідно до Цивільного кодексу Російської Федерації підприємницьку діяльність, а під суб'єктами професійної діяльності - фізичні особи, які здійснюють професійну діяльність, регульовану відповідно до федеральних законів.
Стаття 3. Саморегульовані організації
1. Саморегулюючими організаціями визнаються некомерційні організації, створені з метою саморегулювання, засновані на членстві, що об'єднують суб'єктів підприємницької діяльності виходячи з єдності галузі виробництва товарів (робіт, послуг) або ринку вироблених товарів (робіт, послуг) або об'єднуючі суб'єктів професійної діяльності певного виду.
2. Об'єднання в одній саморегулівної організації суб'єктів підприємницької діяльності та суб'єктів професійної діяльності певного виду може передбачатися федеральними законами.
3. Саморегулюючої організацією визнається некомерційна організація, створена відповідно до Цивільного кодексу Російської Федерації і Федеральним законом від 12 січня 1996 року N 7-ФЗ «-Про некомерційні організації» -, тільки за умови її відповідності всім встановленим цим Законом вимогам . До числа зазначених вимог крім встановлених у частині 1 цієї статті відносяться:
1) об'єднання у складі саморегулівної організації у якості її членів не менше двадцяти п'яти суб'єктів підприємницької діяльності або не менше ста суб'єктів професійної діяльності певного виду, якщо федеральними законами щодо саморегулівних організацій, що об'єднують суб'єктів підприємницької або професійної діяльності, не встановлено інше-
2) наявність стандартів і правил підприємницької або професійної діяльності, обов'язкових для виконання всіма членами саморегулівної організації-
3) забезпечення саморегулюючою організацією додаткової майнової відповідальності кожного її члена перед споживачами вироблених товарів (робіт, послуг) і іншими особами за допомогою встановлення відносно членів саморегулівної організації вимоги страхування, зазначеного в пункті 1 частини 1 статті 13 цього Закону, і за допомогою формування компенсаційного фонду саморегулівної організації.
4. Для здійснення діяльності в якості саморегулівної організації некомерційною організацією повинні бути створені спеціалізовані органи, що здійснюють контроль за дотриманням членами саморегулівної організації вимог стандартів і правил підприємницької або професійної діяльності та розгляд справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу, передбачених внутрішніми документами саморегулівної організації.
5. Вимоги, передбачені пунктами 1-3 частини 3 цієї статті і які пред'являються саморегульованим організаціям, і вимоги, пропоновані до некомерційних організацій для визнання їх саморегулівними організаціями, є обов'язковими. Федеральними законами можуть бути встановлені інші вимоги до некомерційних організацій, об'єднуючим суб'єктів підприємницької або професійної діяльності, для визнання їх саморегулівними організаціями, а також можуть бути встановлені підвищені вимоги в порівнянні з вказаними в цьому Законі вимогами до саморегульованим організаціям.
6. Некомерційна організація набуває статусу саморегулівної організації з дати внесення відомостей про некомерційну організацію в державний реєстр саморегулюючих організацій.
Стаття 4. Предмет саморегулювання, стандарти і правила саморегулівних організацій
1. Предметом саморегулювання є підприємницька або професійна діяльність суб'єктів, об'єднаних в саморегулюючі організації.
2. Саморегулівна організація розробляє і затверджує стандарти і правила підприємницької або професійної діяльності (далі - стандарти і правила саморегулівної організації), під якими розуміються вимоги до здійснення підприємницької або професійної діяльності, обов'язкові для виконання всіма членами саморегулівної організації. Федеральними законами можуть встановлюватися особливості розробки та встановлення стандартів і правил саморегулівних організацій для певних видів підприємницької або професійної діяльності.
3. Стандарти і правила саморегулівних організацій повинні відповідати федеральним законам і прийнятим відповідно до них іншим нормативним правовим актам. Стандартами та правилами саморегулівної організації можуть встановлюватися додаткові вимоги до підприємницької або професійної діяльності певного виду.
4. Саморегулівна організація від свого імені та в інтересах своїх членів має право звернутися до суду із заявою про визнання нечинним не відповідає федеральному закону нормативного правового акта, обов'язок дотримання якого покладається на членів саморегулівної організації, в тому числі нормативного правового акту, що містить яке не допускається федеральним законом розширювальне тлумачення його норм в цілому або в якій-небудь частині.
5. Стандарти і правила саморегулівної організації повинні передбачати заходи дисциплінарного впливу щодо членів саморегулівної організації за порушення вимог стандартів і правил саморегулівної організації, а також інформаційну відкритість зачіпає права та законні інтереси будь-яких осіб діяльності членів саморегулівної організації.
6. Стандарти і правила саморегулівної організації повинні відповідати правилам ділової етики, усувати або зменшувати конфлікт інтересів членів саморегулівної організації, їх працівників і членів постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації.
7. Стандарти і правила саморегулівної організації повинні встановлювати заборону на здійснення членами саморегулівної організації діяльності на шкоду іншим суб'єктам підприємницької або професійної діяльності, а також повинні встановлювати вимоги, що перешкоджають недобросовісної конкуренції, вчинення дій, що заподіюють моральну шкоду або шкоду споживачам товарів (робіт, послуг) та іншим особам, дій, що завдають шкоди діловій репутації члена саморегулівної організації або ділової репутації саморегулюючої організації.
Стаття 5. Членство суб'єктів підприємницької або професійної діяльності в саморегулівних організаціях
1. Членство суб'єктів підприємницької або професійної діяльності в саморегулівних організаціях є добровільним.
2. Федеральними законами можуть бути передбачені випадки обов'язкового членства суб'єктів підприємницької або професійної діяльності в саморегулюючих організаціях для здійснення підприємницької або професійної діяльності певного виду.
3. Суб'єкт, що здійснює різні види підприємницької або професійної діяльності, може бути членом кількох саморегулівних організацій, якщо такі саморегулюючі організації об'єднують суб'єктів підприємницької або професійної діяльності відповідних видів.
4. Суб'єкт, що здійснює певний вид підприємницької або професійної діяльності, може бути членом тільки однієї саморегулівної організації, що об'єднує суб'єктів підприємницької або професійної діяльності такого виду.
Стаття 6. Основні функції, права та обов'язки саморегулівної організації
1. Саморегулівна організація здійснює такі основні функції:
1) розробляє і встановлює вимоги до членства суб'єктів підприємницької або професійної діяльності в саморегулівної організації, у тому числі вимоги до вступу в саморегульовану організацію-
2) застосовує заходи дисциплінарного впливу, передбачені цим законом і внутрішніми документами саморегулівної організації, щодо своїх членів-
3) утворює третейські суди для вирішення спорів, що виникають між членами саморегулівної організації, а також між ними і споживачами вироблених членами саморегулівної організації товарів (робіт, послуг), іншими особами, відповідно до законодавства про третейські суди-
4) здійснює аналіз діяльності своїх членів на підставі інформації, наданої ними в саморегульовану організацію у формі звітів у порядку, встановленому статутом саморегулюючої організації або іншим документом, затвердженими рішенням загальних зборів членів саморегулівної організації-
5) представляє інтереси членів саморегулівної організації у їх відносинах з органами державної влади Російської Федерації, органами державної влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування-
6) організовує професійне навчання, атестацію працівників членів саморегулівної організації або сертифікацію вироблених членами саморегулівної організації товарів (робіт, послуг), якщо інше не встановлено федеральними законами-
7) забезпечує інформаційну відкритість діяльності своїх членів, опубліковує інформацію про цю діяльність в порядку, встановленому цим Законом та внутрішніми документами саморегулівної організації.
2. Саморегулівна організація поряд з встановленими частиною 1 цієї статті основними функціями права здійснювати інші передбачені статутом саморегулюючої організації і не суперечать законодавству Російської Федерації функції.
3. Відповідно до встановлених цією статтею основними функціями в процесі здійснення своєї діяльності саморегульована організація має право:
1) здійснювати контроль за підприємницькою або професійною діяльністю своїх членів у частині дотримання ними вимог стандартів і правил саморегулівної організації-
2) від свого імені оскаржувати у встановленому законодавством Російської Федерації порядку будь-які акти, рішення та (або) дії (бездіяльність) органів державної влади Російської Федерації, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування, що порушують права і законні інтереси саморегулівної організації, її члена або членів або створюють загрозу такого порушення-
3) брати участь в обговоренні проектів федеральних законів та інших нормативних правових актів Російської Федерації, законів та інших нормативних правових актів суб'єктів Російської Федерації, державних програм з питань, пов'язаних з предметом саморегулювання, а також направляти в органи державної влади Російської Федерації, органи державної влади суб'єктів Російської Федерації і органи місцевого самоврядування висновку про результати проведених нею незалежних експертиз проектів нормативних правових актів-
4) вносити на розгляд органів державної влади Російської Федерації, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування пропозиції з питань формування та реалізації відповідно державної політики та здійснюваної органами місцевого самоврядування політики щодо предмета саморегулювання-
5) запитувати в органах державної влади Російської Федерації, органах державної влади суб'єктів Російської Федерації та органах місцевого самоврядування інформацію і отримувати від цих органів інформацію, необхідну для виконання саморегулюючою організацією покладених на неї федеральними законами функцій, у встановленому федеральними законами порядку.
4. Саморегулівна організація поряд з визначеними частиною 3 цієї статті правами має інші права, передбачені цим Законом та іншими федеральними законами, з урахуванням особливостей, встановлених для підприємницької або професійної діяльності певного виду.
5. Саморегулівна організація, її органи управління, спеціалізовані органи та працівники зобов'язані дотримуватися вимог цього Закону, інших федеральних законів, статут саморегулівної організації, стандарти і правила саморегулівної організації.
6. Саморегулівна організація не має права здійснювати діяльність і здійснювати дії, що тягнуть за собою виникнення конфлікту інтересів саморегулюючої організації і інтересів її членів або створюють загрозу виникнення такого конфлікту.
Стаття 7. Забезпечення саморегулюючою організацією доступу до інформації та захист саморегулюючою організацією інформації від її неправомірного використання
1. Саморегулівна організація допомогою опублікування в засобах масової інформації та (або) розміщення в інформаційно-телекомунікаційних мережах зобов'язана забезпечити доступ до інформації:
1) про склад своїх членів-
2) про умови, про способи і порядок забезпечення відповідальності членів саморегулюючої організації перед споживачами вироблених ними товарів (робіт, послуг) -
3) про членів, що припинили своє членство в саморегулівної організації, і про підстави припинення їх членства, а також про суб'єктів підприємницької або професійної діяльності, що вступили в саморегульовану організацію-
4) про умови членства в саморегулюючої організації-
5) про зміст стандартів і правил саморегулівної організації-
6) про структуру і компетенцію органів управління і спеціалізованих органів саморегулівної організації-
7) про вжиті у зв'язку з здійснюваними саморегулюючою організацією функціями рішеннях органів управління саморегулюючої організації-
8) про випадки залучення членів саморегулівної організації до відповідальності за порушення вимог законодавства Російської Федерації в частині здійснення підприємницької або професійної діяльності, стандартів і правил саморегулівної організації-
9) про будь позовах і заявах, поданих саморегулюючою організацією до судів-
10) про склад і вартість майна компенсаційного фонду саморегулівної організації-
11) про атестати, виданих членам саморегулюючої організації або їх працівникам за результатами навчання-
12) про хід і результати експертизи нормативного правового акта, в проведенні якої саморегулююча організація брала участь-
13) про результати проведених перевірок діяльності членів саморегулівної організації-
14) про річної бухгалтерської звітності саморегулівної організації та результати її аудиту-
15) іншу передбачену федеральними законами і статутом саморегулюючої організації інформацію.
2. Саморегулівна організація надає інформацію у федеральні органи виконавчої влади в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації.
3. Саморегулівна організація поряд з розкриттям інформації, встановленої частиною 1 цієї статті, має право розкривати іншу інформацію про свою діяльність та діяльність своїх членів у порядку, встановленому внутрішніми документами, якщо таке розкриття не тягне за собою порушення встановлених членом саморегульованої організації порядку і умов доступу до інформації, що становить комерційну таємницю, а також виникнення конфлікту інтересів саморегулюючої організації і інтересів її членів і визначається саморегулюючою організацією в якості обгрунтованої заходи підвищення якості саморегулювання та інформаційної відкритості діяльності саморегулівної організації та її членів.
4. Саморегулівна організація відповідно до положень частини 1 цієї статті самостійно встановлює способи розкриття інформації з урахуванням того, що розкрита інформація повинна бути доступна найбільшому числу споживачів вироблених членами саморегулівної організації товарів (робіт, послуг), а також акціонерам, інвесторам і кредиторам членів саморегулівної організації.
5. Статутом саморегулюючої організації або спеціально встановленими для цієї мети і обов'язковими для дотримання всіма працівниками саморегулюючої організації вимогами повинні бути передбачені способи одержання, використання, обробки, зберігання та захисту інформації, неправомірне використання якої працівниками саморегулюючої організації може заподіяти моральну шкоду і (або) майновий збитків членам саморегулюючої організації або створити передумови для заподіяння такої шкоди та (або) шкоди.
6. Саморегулівна організація несе перед своїми членами відповідальність за дії працівників саморегулівної організації, пов'язані з неправомірним використанням інформації, що стала відомою їм у силу службового становища.
7. Члени саморегулівної організації зобов'язані розкривати інформацію про свою діяльність, що підлягає розкриттю відповідно до законодавства Російської Федерації і встановленими саморегулюючою організацією вимогами.
Стаття 8. Зацікавлені особи. Конфлікт інтересів
1. У цьому Законі під зацікавленими особами розуміються члени саморегулівної організації, особи, що входять до складу органів управління саморегулюючої організації, її працівники, що діють на підставі трудового договору або цивільно-правового договору.
2. У цьому Законі під особистою зацікавленістю зазначених у частині 1 цієї статті осіб розуміється матеріальна чи інша зацікавленість, яка впливає або може вплинути на забезпечення прав і законних інтересів саморегулівної організації та (або) її членів.
3. У цьому Законі під конфліктом інтересів розуміється ситуація, при якій особиста зацікавленість зазначених у частині 1 цієї статті осіб впливає або може вплинути на виконання ними своїх професійних обов'язків і (або) тягне за собою виникнення суперечності між такою особистою зацікавленістю і законними інтересами саморегулюючої організації або загрозу виникнення суперечності, яке здатне призвести до заподіяння шкоди законним інтересам саморегулівної організації.
4. Зацікавлені особи повинні дотримуватися інтереси саморегулівної організації, перш за все щодо цілей її діяльності, і не повинні використовувати можливості, пов'язані із здійсненням ними своїх професійних обов'язків, або допускати використання таких можливостей в цілях, що суперечать цілям, зазначеним в установчих документах саморегулівної організації.
5. Заходи щодо запобігання або врегулювання конфлікту інтересів встановлюються статутом, стандартами і правилами саморегулівної організації.
Стаття 9. Контроль саморегулюючої організації за діяльністю своїх членів
1. Контроль за здійсненням членами саморегулівної організації підприємницької або професійної діяльності проводиться працівниками відповідного структурного підрозділу саморегулівної організації шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
2. Предметом планової перевірки є дотримання членами саморегулівної організації вимог стандартів і правил саморегулівної організації. Тривалість планової перевірки встановлюється постійно діючим колегіальним органом управління саморегулюючої організації.
3. Планова перевірка проводиться не рідше одного разу на три роки і не частіше одного разу на рік.
4. Підставою для проведення саморегулюючої організацією позапланової перевірки може бути спрямована в саморегульовану організацію скарга на порушення членом саморегулівної організації вимог стандартів і правил саморегулівної організації.
5. Саморегулюючої організацією можуть бути передбачені крім зазначених у частині 4 цієї статті підстав інші підстави для проведення позапланової перевірки.
6. Під час проведення позапланової перевірки дослідженню підлягають тільки факти, зазначені у скарзі, або факти, що підлягають перевірці, призначеній на інших підставах.
7. Член саморегулівної організації зобов'язаний надати для проведення перевірки необхідну інформацію за запитом саморегулівної організації в порядку, що визначається саморегулюючою організацією.
8. У разі виявлення порушення членом саморегулівної організації вимог стандартів і правил саморегулівної організації матеріали перевірки передаються в орган з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу.
9. Саморегулівна організація, а також її працівники та посадові особи, які беруть участь у проведенні перевірки, відповідають за нерозголошення і нерозповсюдження відомостей, отриманих в ході її проведення, відповідно до цього Закону та іншими федеральними законами.
10. Саморегулівна організація несе перед своїми членами в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації і статутом саморегулюючої організації, відповідальність за неправомірні дії працівників саморегулівної організації при здійсненні ними контролю за діяльністю членів саморегулюючої організації.
Стаття 10. Порядок застосування заходів дисциплінарного впливу щодо членів саморегулівної організації
1. Орган з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу зобов'язаний розглядати скарги на дії членів саморегулівної організації та справи про порушення її членами вимог стандартів і правил підприємницької або професійної діяльності.
2. Процедура розгляду зазначених у частині 1 цієї статті скарг і справ, зміст зазначених порушень визначаються внутрішніми документами саморегулівної організації.
3. При розгляді скарг на дії членів саморегулівної організації орган з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу зобов'язаний запрошувати на свої засідання осіб, які направили такі скарги, а також членів саморегулівної організації, щодо яких розглядаються справи про застосування заходів дисциплінарного впливу.
4. Орган з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу у випадках, встановлених саморегулюючою організацією, має право прийняти рішення про застосування таких заходів дисциплінарного впливу:
1) винесення припису, що зобов'язує члена саморегулівної організації усунути виявлені порушення та встановлює терміни усунення таких порушень-
2) винесення члену саморегулівної організації попередження-
3) накладення на члена саморегулівної організації штрафу-
4) рекомендація про виключення особи з членів саморегулівної організації, що підлягає розгляду постійно діючим колегіальним органом управління саморегулюючої організації-
5) інші встановлені внутрішніми документами саморегулівної організації заходів.
5. Рішення, передбачені пунктами 1 - 3 і 5 частини 4 цієї статті, приймаються більшістю голосів членів органу з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу і набирають чинності з моменту їх прийняття зазначеним органом. Рішення, передбачене пунктом 4 частини 4 цієї статті, може бути прийняте не менш ніж сімдесятьма п'ятьма відсотками голосів членів органу з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу.
6. Саморегулівна організація протягом двох робочих днів з дня прийняття органом з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу рішення про застосування заходів дисциплінарного впливу щодо члена саморегулівної організації направляє копії такого рішення члену саморегулівної організації, а також особі, яка подала скаргу, по якій прийнято таке рішення.
7. Рішення органу з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу, за винятком рішення, передбаченого пунктом 4 частини 4 цієї статті, можуть бути оскаржені членами саморегулівної організації в постійно діючий колегіальний орган управління саморегулюючої організації в строки, встановлені саморегулюючою організацією .
8. Рішення постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації про виключення особи з членів саморегулівної організації може бути оскаржено особою, виключеним з членів саморегулівної організації, до суду у встановленому законодавством Російської Федерації порядку.
9. Грошові кошти, отримані саморегулюючою організацією в результаті накладення на члена саморегулівної організації штрафу відповідно до цієї статті, підлягають зарахуванню в компенсаційний фонд саморегулівної організації.
Стаття 11. Оскарження дій (бездіяльності) саморегулівної організації, рішень її органів управління
Будь член саморегулівної організації у випадку порушення його прав і законних інтересів діями (бездіяльністю) саморегулівної організації, її працівників та (або) рішеннями її органів управління має право оспорювати такі дії (бездіяльність) і (або) рішення в судовому порядку, а також вимагати відповідно до законодавства Російської Федерації відшкодування саморегулюючою організацією заподіяної йому шкоди.
Стаття 12. Джерела формування майна саморегулівних організацій
1. Джерелами формування майна саморегулівної організації є:
1) регулярні та одноразові надходження від членів саморегулівної організації (вступні, членські та цільові внески) -
2) добровільні майнові внески і пожертвування-
3) доходи від надання послуг з надання інформації, розкриття якої може здійснюватися на платній основі-
4) доходи від надання освітніх послуг, пов'язаних з підприємницькою діяльністю, комерційними або професійними інтересами членів саморегулівної організації-
5) доходи від продажу інформаційних матеріалів, пов'язаних з підприємницькою діяльністю, комерційними або професійними інтересами членів саморегулівної організації-
6) доходи, отримані від розміщення коштів на банківських депозитах-
7) інші не заборонені законом джерела.
2. Федеральними законами можуть встановлюватися обмеження джерел доходів, одержуваних саморегульованиморганізаціями.
3. Порядок регулярних і одноразових надходжень від членів саморегулівної організації визначається внутрішніми документами саморегулівної організації.
4. Ведення бухгалтерського обліку та фінансової (бухгалтерської) звітності саморегулівної організації підлягає обов'язковому аудиту.
Стаття 13. Способи забезпечення майнової відповідальності членів саморегулівної організації перед споживачами вироблених ними товарів (робіт, послуг) і іншими особами
1. Саморегулівна організація має право застосовувати такі способи забезпечення майнової відповідальності членів саморегулівної організації перед споживачами вироблених ними товарів (робіт, послуг) і іншими особами:
1) створення системи особистого і (або) колективного страхування-
2) формування компенсаційного фонду.
2. Компенсаційний фонд спочатку формується виключно в грошовій формі за рахунок внесків членів саморегулівної організації в розмірі не менше ніж три тисячі рублів щодо кожного члена.
3. У випадку застосування як способу забезпечення відповідальності членів саморегулюючої організації перед споживачами вироблених ними товарів (робіт, послуг) і іншими особами системи особистого і (або) колективного страхування мінімальний розмір страхової суми за договором страхування відповідальності кожного члена не може бути менше ніж тридцять тисяч рублів на рік.
4. Додаткові вимоги до мінімального розміру компенсаційного фонду саморегулівної організації та мінімального розміру страхової суми за договором страхування відповідальності членів саморегулівної організації можуть бути встановлені федеральними законами.
5. Розміщення коштів компенсаційного фонду в цілях їх збереження і приросту та інвестування таких коштів здійснюються через управляючі компанії.
6. Контроль за дотриманням керуючими компаніями обмежень розміщення та інвестування коштів компенсаційного фонду, правил розміщення таких засобів і вимог до інвестування, а також за інвестуванням коштів компенсаційного фонду, які встановлені цим Законом та прийнятою саморегулюючою організацією інвестиційною декларацією, здійснюється спеціалізованим депозитарієм на підставі договору про надання послуг спеціалізованого депозитарію.
7. Дохід, отриманий від розміщення та інвестування коштів компенсаційного фонду, спрямовується на поповнення компенсаційного фонду і покриття витрат, пов'язаних із забезпеченням належних умов інвестування коштів компенсаційного фонду.
8. Саморегулівна організація має право укладати. договори тільки з керуючими компаніями і спеціалізованим депозитарієм, які відібрані за результатами конкурсу, проведеного в порядку, встановленому внутрішніми документами саморегулівної організації.
9. В об'єкти нерухомості може бути інвестовано не більше десяти відсотків коштів компенсаційного фонду.
10. У державні цінні папери Російської Федерації має бути інвестовано не менше десяти відсотків коштів компенсаційного фонду.
11. Додаткові вимоги до складу та структури засобів компенсаційного фонду визначаються інвестиційною декларацією, прийнятою саморегулюючою організацією.
12. Підстави і порядок здійснення виплат з компенсаційного фонду встановлюються загальними зборами членів саморегулівної організації.
13. Не допускається здійснення виплат з компенсаційного фонду, за винятком виплат з метою забезпечення майнової відповідальності членів саморегулівної організації перед споживачами вироблених ними товарів (робіт, послуг) і іншими особами. Не допускається повернення внесків членів саморегулюючої організації.
14. Стягнення за зобов'язаннями саморегулівної організації, в тому числі за зобов'язанням про відшкодування заподіяної члену саморегулівної організації шкоди, не може бути накладено на майно компенсаційного фонду саморегулівної організації.
Стаття 14. Обмеження прав саморегулюючої організації, її посадових осіб та інших працівників
1. Саморегулівна організація не має права здійснювати підприємницьку діяльність.
2. Саморегулівна організація не має права засновувати господарські товариства і товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність, є предметом саморегулювання для цієї саморегулюючої організації, і ставати учасником таких господарських товариств і товариств.
3. Саморегулівна організація не має право здійснювати наступні дії і здійснювати наступні операції, якщо інше не передбачено федеральними законами:
1) надавати належне їй майно в заставу в забезпечення виконання зобов'язань інших осіб-
2) видавати поручительства за інших осіб, за винятком своїх працівників-
3) придбавати акції, облігації та інші цінні папери, випущені її членами, за винятком випадків, якщо такі цінні папери звертаються на торгах фондових бірж і (або) у інших організаторів торгів на ринку цінних паперів-
4) забезпечувати виконання своїх зобов'язань заставою майна своїх членів, виданими ними гарантіями і поручительствами-
5) виступати посередником (комісіонером, агентом) по реалізації вироблених членами саморегулівної організації товарів (робіт, послуг) -
6) здійснювати інші угоди у випадках, передбачених іншими федеральними законами.
4. Особа, що здійснює функції одноосібного виконавчого органу саморегулюючої організації, не має права:
1) придбавати цінні папери, емітентами яких або боржниками по яких є члени саморегулівної організації, їх дочірні і залежні товариства-
2) укладати з членами саморегулівної організації, їх дочірніми і залежними товариствами будь-які договори майнового страхування, кредитні договори, угоди про поручительство-
3) здійснювати в якості індивідуального підприємця підприємницьку діяльність, що є предметом саморегулювання для цієї саморегулюючої організації-
4) засновувати господарські товариства і товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність, є предметом саморегулювання для цієї саморегулюючої організації, ставати учасником таких господарських товариств і товариств.
5. Особа, що здійснює функції одноосібного виконавчого органу саморегулюючої організації, не має права бути членом органів управління членів саморегулівної організації, їх дочірніх і залежних товариств, бути працівником, що перебуває в штаті зазначених організацій.
6. Федеральними законами, статутом саморегулюючої організації чи іншими встановленими нею вимогами може бути передбачено покладання на саморегульовану організацію або її працівників додаткових обмежень, спрямованих на усунення обставин, що тягнуть за собою виникнення конфлікту інтересів, встановленого частиною 3 статті 8 цього Закону, загрозу неправомірного використання працівниками саморегулюючої організації стала відомою їм у силу службового становища інформації про діяльність членів саморегулівної організації.
Стаття 15. Органи управління саморегулюючої організації
1. Органами управління саморегулюючої організації є:
1) загальні збори членів саморегулівної організації-
2) постійно діючий колегіальний орган управління саморегулюючої організації-
3) виконавчий орган саморегулівної організації.
2. В саморегулівної організації функції постійно діючого колегіального органу управління можуть здійснюватися загальними зборами членів саморегулівної організації.
Стаття 16. Загальні збори членів саморегулівної організації
1. Загальні збори членів саморегулівної організації є вищим органом управління саморегулюючої організації, повноважним розглядати віднесені до його компетенції цим Законом питання діяльності саморегулівної організації.
2. Загальні збори членів саморегулівної організації скликається з періодичністю і в порядку, які встановлені статутом саморегулюючої організації.
3. До виключної компетенції загальних зборів членів саморегулівної організації відносяться наступні питання:
1) затвердження статуту некомерційної організації, внесення до нього змін-
2) обрання членів постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації, дострокове припинення повноважень вказаного органу або дострокове припинення повноважень окремих його членів-
3) призначення на посаду особи, яка здійснює функції одноосібного виконавчого органу саморегулюючої організації, дострокове звільнення такої особи з посади-
4) затвердження заходів дисциплінарного впливу, порядку та підстав їх застосування, порядку розгляду справ про порушення членами саморегулівної організації вимог стандартів і правил саморегулівної організації-
5) визначення пріоритетних напрямів діяльності саморегулівної організації, принципів формування та використання її майна-
6) затвердження звіту постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації та виконавчого органу саморегулюючої організації-
7) затвердження кошторису саморегулівної організації, внесення до неї змін, затвердження річної бухгалтерської звітності саморегулівної організації-
8) прийняття рішення про добровільне виключення відомостей про саморегулюючою організацію з державного реєстру саморегулівних організацій-
9) прийняття рішення про реорганізацію або ліквідацію некомерційної організації, призначення ліквідатора або ліквідаційної комісії-
10) розгляд скарги особи, виключеного з членів саморегулівної організації, на необгрунтованість прийнятого постійно діючим колегіальним органом управління саморегулюючої організації на підставі рекомендації її органу з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу рішення про виключення цієї особи з членів саморегулівної організації та прийняття рішення щодо такої скарги.
4. У разі здійснення загальними зборами членів саморегулівної організації функцій її постійно діючого колегіального органу управління загальні збори членів саморегулівної організації проводяться не рідше ніж один раз на три місяці.
Стаття 17. Постійно діючий колегіальний орган управління саморегулюючої організації
1. Постійно діючий колегіальний орган управління саморегулюючої організації формується з числа фізичних осіб - членів саморегулівної організації та (або) представників юридичних осіб - членів саморегулівної організації, а також незалежних членів.
2. Для цілей цього Закону незалежними членами вважаються особи, які не пов'язані трудовими відносинами з саморегулюючою організацією, її членами. Незалежні члени повинні складати не менше однієї третини членів постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації. Федеральними законами можуть бути встановлені інші вимоги до чисельності незалежних членів постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації.
3. Незалежний член постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації попередньо в письмовій формі зобов'язаний заявити про конфлікт інтересів, що впливає або може вплинути на об'єктивний розгляд питань, включених до порядку засідання постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації, і прийняття по них рішень і при якому виникає або може виникнути протиріччя між особистою зацікавленістю зазначеного незалежного члена і законними інтересами саморегулівної організації, яке може призвести до заподіяння шкоди цим законним інтересам саморегулівної організації.
4. У разі порушення незалежним членом постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації обов'язку заявити про конфлікт інтересів та заподіяння у зв'язку з цим шкоди законним інтересам саморегулівної організації, які підтверджені рішенням суду, загальні збори членів саморегулівної організації приймає рішення про дострокове припинення повноважень незалежного члена.
5. Кожен член постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації при голосуванні має один голос.
6. Саморегулівна організація самостійно визначає кількісний склад постійно діючого колегіального органу управління, порядок та умови його формування, діяльності, прийняття ним рішень.
7. До компетенції постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації відносяться наступні питання:
1) затвердження стандартів і правил саморегулівної організації, внесення до них змін-
2) створення спеціалізованих органів саморегулівної організації, затвердження положень про них і правил здійснення ними діяльності-
3) призначення аудиторської організації для перевірки ведення бухгалтерського обліку та фінансової (бухгалтерської) звітності саморегулівної організації, прийняття рішень про проведення перевірок діяльності виконавчого органу саморегулюючої організації-
4) подання загальним зборам членів саморегулівної організації кандидата або кандидатів для призначення на посаду виконавчого органу саморегулюючої організації-
5) затвердження переліку осіб, кандидатури яких можуть пропонуватися як третейських суддів для їх вибору учасниками суперечок, що розглядаються за їх заявами у третейському суді, утвореному саморегулюючою організацією-
6) прийняття рішення про вступ в члени саморегулівної організації або про виключення з членів саморегулівної організації з підстав, передбачених статутом саморегулюючої організації.
Стаття 18. Виконавчий орган саморегулівної організації
До компетенції виконавчого органу саморегулюючої організації відносяться будь-які питання господарської та іншої діяльності саморегулівної організації, що не належать до компетенції загальних зборів членів саморегулівної організації та її постійно діючого колегіального органу управління.
Стаття 19. Спеціалізовані органи саморегулівної організації
1. До спеціалізованих органів саморегулівної організації, які в обов'язковому порядку створюються постійно діючим колегіальним органом управління саморегулюючої організації, відносяться:
1) орган, який здійснює контроль за дотриманням членами саморегулівної організації вимог стандартів і правил саморегулівної організації-
2) орган з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу.
2. Крім зазначених у частині 1 цієї статті спеціалізованих органів саморегулівної організації рішеннями постійно діючого колегіального органу управління саморегулюючої організації може бути передбачено створення на тимчасовій або постійній основі інших спеціалізованих органів.
3. Кожен створений постійно діючим колегіальним органом управління саморегулюючої організації спеціалізований орган діє на підставі відповідного положення, затвердженого постійно діючим колегіальним органом управління саморегулюючої організації.
4. Спеціалізовані органи саморегулівної організації здійснюють свої функції самостійно.
5. На підставі результатів, проведених органом, що здійснює контроль за дотриманням членами саморегулівної організації вимог стандартів і правил саморегулівної організації, перевірок діяльності членів саморегулівної організації, орган з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу розглядає скарги на дії членів саморегулівної організації , а також справи про порушення членами саморегулівної організації при здійсненні своєї діяльності вимог стандартів і правил саморегулівної організації.
6. Орган з розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу направляє в постійно діючий колегіальний орган управління саморегулюючої організації рекомендації про виключення з членів саморегулівної організації.
7. Порядок розгляду справ про застосування щодо членів саморегулівної організації заходів дисциплінарного впливу встановлюється загальними зборами членів саморегулівної організації.
Стаття 20. Ведення державного реєстру саморегулівних організацій
1. Ведення державного реєстру саморегулівних організацій здійснюється уповноваженим федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції у сфері державної реєстрації саморегулівних організацій, у разі, якщо не визначено уповноваженого федеральний орган виконавчої влади, який здійснює функції з контролю (нагляду) за діяльністю саморегулівних організацій у встановленій сфері діяльності .
2. У разі, якщо визначений уповноважений федеральний орган виконавчої влади, який здійснює функції з контролю (нагляду) за діяльністю саморегулівних організацій у встановленій сфері діяльності або регулювання відповідного виду діяльності, ведення державного реєстру саморегулюючих організацій у відповідній сфері діяльності здійснюється цим уповноваженим федеральним органом.
3. Уряд Російської Федерації встановлює порядок ведення державного реєстру саморегулівних організацій.
4. Державний реєстр саморегулівних організацій ведеться на паперових та електронних носіях. При невідповідності між записами на паперових носіях та електронних носіях пріоритет мають записи на паперових носіях.
5. Ведення державного реєстру саморегулівних організацій на електронних носіях здійснюється відповідно до єдиних організаційними, методологічними і програмно-технічними принципами, що забезпечують сумісність і взаємодію цього реєстру з іншими федеральними інформаційними системами та мережами.
6. Відомості, що містяться в державному реєстрі саморегулівних організацій, є відкритими і загальнодоступними.
7. Розмір плати за внесення відомостей до державного реєстру саморегулівних організацій та надання містяться в цьому реєстрі відомостей встановлюються Урядом Російської Федерації.
8. Відомості про некомерційної організації, яка відповідає встановленим у статті 3 цього Закону вимогам, вносяться до державного реєстру саморегулівних організацій протягом семи робочих днів з дня подання некомерційною організацією в уповноважений державний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 цієї статті, заяви і наступних документів:
1) копія свідоцтва про державну реєстрацію некомерційної організації-
2) копія статуту некомерційної організації-
3) завірені некомерційною організацією копії документів, що підтверджують державну реєстрацію її членів - юридичних осіб-
4) завірені некомерційною організацією копії свідоцтв про державну реєстрацію її членів - індивідуальних підприємців-
5) перелік членів некомерційної організації із зазначенням виду здійснюваної ними підприємницької або професійної діяльності, що є предметом саморегулювання для саморегулюючої організації-
6) документи, що підтверджують наявність у некомерційної організації передбачених цим Законом способів забезпечення відповідальності членів некомерційної організації перед споживачами вироблених товарів (робіт, послуг) і іншими особами-
7) копії документів, що підтверджують створення некомерційною організацією спеціалізованих органів, передбачених частиною 4 статті 3 цього Закону, копії положень про такі органи та копії документів про склад беруть участь в їх роботі осіб-
8) копії передбачених пунктом 2 частини 3 статті 3 цього Закону стандартів і правил саморегулівної організації-
9) інші документи, необхідність подання яких для набуття статусу саморегулівної організації передбачена іншими федеральними законами.
9. Уповноважений федеральний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 цієї статті, протягом семи робочих днів з дня подання зазначених у частині 8 цієї статті документів вносить відомості про некомерційну організацію в державний реєстр саморегулюючих організацій або приймає рішення про відмову у внесенні відомостей про некомерційну організацію в державний реєстр саморегулюючих організацій.
10. Підставою для прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей про некомерційну організацію в державний реєстр саморегулюючих організацій є представлення некомерційною організацією документів, які не відповідають встановленим у цій статті переліком, а також неподання всіх встановлених частиною 8 цієї статті документів.
11. Рішення про відмову у внесенні відомостей про некомерційну організацію в державний реєстр саморегулюючих організацій може бути оскаржено в судовому порядку.
12. Федеральними законами можуть встановлюватися особливості ведення державного реєстру саморегулівних організацій, у тому числі інші строки внесення до державного реєстру саморегулівних організацій відомостей про некомерційні організації, що об'єднують суб'єктів підприємницької або професійної діяльності, а також особливості пред'являються при цьому до некомерційних організацій вимог щодо складу і змісту експонованих в уповноважений державний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 цієї статті, документів.
13. Некомерційні організації, відомості про яких не внесені в установленому порядку до державного реєстру саморегулівних організацій, не має права використовувати у своїх установчих та інших документах, а також при здійсненні своєї діяльності слова «-саморегульована» -, «-саморегулювання & # 187 - і похідні від слова «-саморегулювання» -.
Стаття 21. Виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій
1. Підставою для виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій уповноваженим федеральним органом виконавчої влади, зазначеним у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону, є:
1) заяву саморегулівної організації про виключення відомостей про неї з державного реєстру саморегулівних організацій-
2) ліквідація або реорганізація некомерційної організації-
3) набрало законної сили рішення суду про виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій на підставі її невідповідності вимогам цього Закону, інших федеральних законів.
2. Виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій з інших підстав, крім зазначених у частині 1 цієї статті підстав, не допускається.
3. Некомерційна організація вважається виключеною з державного реєстру саморегулівних організацій та припинила діяльність як саморегулівної організації з дня подання заяви про виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій в уповноважений державний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Федерального закону, або з дати набрання законної сили рішення суду про виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій, або з дати ліквідації або реорганізації некомерційної організації.
4. Саморегулівна організація, яка не відповідає вимогам статті 3 цього Закону, має право подати заяву про таку невідповідність в уповноважений державний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону. Ця заява в письмовій формі представляється в уповноважений державний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону, із зазначенням дати виникнення підстави для виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій. Заява про невідповідність саморегулівної організації вимогам статті 3 цього Закону може бути представлено в уповноважений державний орган виконавчої влади, зазначений у частинах 1 або 2 статті 20 цього Закону, не більше одного разу на рік. Протягом двох місяців з моменту отримання цієї заяви відомості про некомерційну організацію не можуть бути виключені з державного реєстру саморегулівних організацій по підставі, зазначеному в цій заяві. У разі, якщо після закінчення зазначеного терміну саморегульована організація не представить в уповноважений державний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону, доказ приведення свого статусу або діяльності у відповідність до вимог, зазначених у статті 3 цього Закону, відомості про некомерційну організацію підлягають виключенню з державного реєстру саморегулівних організацій.
Стаття 22. Взаємодія саморегулюючих організацій та уповноважених федеральних органів виконавчої влади
1. Уповноважений федеральний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону, направляє в саморегульовану організацію інформацію про результати проведених в порядку та у випадках, які передбачені законодавством Російської Федерації, перевірок підприємницької або професійної діяльності членів саморегулівної організації, за винятком інформації про результати перевірок, при проведенні яких акт не складався.
2. Уповноважений федеральний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону, привертає саморегульовані організації до участі в обговоренні проектів законів та інших нормативних правових актів Російської Федерації, законів та інших нормативних правових актів суб'єктів Російської Федерації, державних програм з питань, пов'язаних з предметом саморегулювання.
3. Саморегулівна організація зобов'язана направляти в уповноважений державний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону:
1) стандарти і правила саморегулівної організації відповідно до предметом саморегулювання та внесення в них змін протягом семи робочих днів після їх внесення постійно діючим колегіальним органом управління саморегулюючої організації-
2) відомості про заплановані та проведені саморегулюючою організацією перевірках діяльності членів саморегулівної організації та про результати цих перевірок.
4. Уповноважений федеральний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону, не має права:
1) вимагати від саморегулівної організації та її членів інформацію, представлення якої не передбачено федеральними законами-
2) приймати рішення, які зобов'язують саморегульовану організацію здійснювати дії, що порушують федеральні закони та прийняті відповідно до них інші нормативні правові акти, або утримуватися від здійснення правомірних дій, що є обов'язковими відповідно до стандартів і правилами саморегулівної організації-
3) вимагати зміни або скасування рішень, прийнятих органами управління саморегулюючої організації відповідно до їх компетенції, а також вимагати прийняття зазначеними органами рішень щодо члена або членів саморегулівної організації або саморегулівної організації.
5. Уповноважений федеральний орган виконавчої влади, зазначений у частині 1 або 2 статті 20 цього Закону, має право звернутися до суду з вимогою про виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулівних організацій у разі невідповідності саморегулюючої організації або її діяльності вимогам цього Закону, інших федеральних законів.
6. У разі прийняття судом рішення про виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій на підставі невідповідності саморегулюючої організації або її діяльності вимогам цього Закону, інших федеральних законів відповідна некомерційна організація, що мала статус саморегулівної організації, не має права повторно звертатися із заявою про внесення відомостей про неї до державного реєстру саморегулівних організацій протягом одного року з дня набрання законної сили рішенням про виключення відомостей про некомерційну організацію з державного реєстру саморегулюючих організацій.
Стаття 23. Державний контроль (нагляд) за діяльністю саморегулівних організацій
Державний контроль (нагляд) за діяльністю саморегулівних організацій здійснюється в порядку, встановленому федеральними законами.
Стаття 24. Участь саморегулівних організацій в некомерційних організаціях
1. Саморегулівні організації мають право створювати асоціації (спілки) відповідно до законодавства Російської Федерації про некомерційні організації.
2. Асоціації (союзи) саморегулюючих організацій можуть створюватися ними за територіальним, галузевим, міжгалузевим або іншими ознаками.
3. Рішення про участь саморегулівної організації в асоціації (союзі) саморегулюючих організацій приймається загальними зборами членів саморегулівної організації в порядку, встановленому її статутом.
4. Членами асоціації (союзу) саморегулюючих організацій можуть бути передані асоціації (союзу) функції з розробки єдиних стандартів і правил саморегулівних організацій, вимог до членства суб'єктів підприємницької або професійної діяльності в саморегулюючих організаціях - членах асоціації (союзу), функції з вирішення спорів у третейському суді, професійного навчання та атестації працівників членів саморегулівних організацій, сертифікації вироблених ними товарів (робіт, послуг), а також щодо розкриття інформації.
5. Передбачені статтею 14 цього Закону обмеження повністю поширюються на асоціацію (союз) саморегулюючих організацій, її посадових осіб та інших працівників.
6. Статутом асоціації (союзу) саморегулюючих організацій може бути передбачена додаткова майнова відповідальність асоціації (союзу) перед споживачами товарів (робіт, послуг), вироблених членами саморегулівних організацій, що беруть участь у діяльності асоціації (союзу) саморегулюючих організацій, за рахунок коштів компенсаційного фонду, який формується такими саморегульованиморганізаціями.
7. Саморегулівні організації можуть бути членами торгово-промислових палат відповідно до законодавства Російської Федерації про торговельно-промислових палатах.
Президент
Російської Федерації
В. Путін
Ярлыки: хазяйнуймо
