Дахи приватних будинків діляться на кілька різних категорій, залежно від форми, конструктивних елементів, складності пристрою і іншого. Вибирати вид даху при будівництві будинку слід з урахуванням багатьох чинників: кількості опадів в тій чи іншій місцевості, міцності конструкції, вітрового навантаження, пристрої житлових кімнат на горищі і т.д.
Види дахів будинків за призначенням і конструкції
Плоскі і скатні даху
Дахи будинків можуть бути плоскими і скатними (похилими). При зведенні будинків плоскі дахи споруджують вкрай рідко, так як дощова вода накопичується на їх покрівлі, за рахунок чого дах протікає.
Про всіх інших перевагах і недоліках плоских дахів можна подробнеи дізнатись з даного спеціального відео
Набагато частіше використовують проекти дахів приватних будинків, що володіють похилою конструкцією, які можуть мати відразу кілька скатів.
Бесчердачниє і горищні дахи
По своїй конструкції даху можна розділити на бесчердачниє і горищні. У безгорищних несучі елементи її конструкції одночасно є перекриттям верхнього поверху будинку. Вони можуть бути вентильованими і невентильованими. У горищних дахів присутній горищне перекриття, яке відокремлює їх конструкцію від житлових приміщень.
Призначення даху
При виборі даху будинку слід заздалегідь визначитися з тим, як буде використовуватися її простір: в якості простого горища або житлового приміщення. Ці моменти істотно впливають на те, яка саме форма і вид даху підійде для вашого будинку.
Основні види дахів будинків за формою
Конструкції дахів приватних будинків по своїй формі також можна розділити на кілька видів:
- Односхилі
- Двосхилі
- Вальмові
- Багатощипцеві
- Мансардні
- Шатрові
- Купольні
- Конічні
основні види дахів для приватних будинків, які в основному використовуються при будівництві на даний момент
Односхилий дах
Односхилий дах дачного будинку має досить простою формою. При цьому в облаштуванні приватних житлових будинків такий вид даху зустрічається вкрай рідко, так як при подібної конструкції навантаження на систему відведення дощової води значно підвищується і, крім цього, такі дахи просто виглядають не надто красиво.
ось так виглядатиме приватний будинок з односхилим дахом
У більшості випадків такі дахи використовуються при зведенні господарських прибудов невеликий ширини. Якщо ви все-таки вирішили облаштувати саме такий вид даху, то вам буде необхідний посилений водовідлив, що володіє більшою пропускною здатністю.
Двосхилий дах
Двосхилі дахи, також мають дуже простою конструкцією, являють собою найбільш поширений тип дахів для приватних малоповерхових будівель. При її облаштуванні можна використовувати практично будь-які покрівельні матеріали.
схема пристрою простий стандартної двосхилим даху приватного будинку
Вальмовий (чотирьохскатна) дах
Вальмовий (чотирьохскатна) дах більш поширеною є в південних районах. При такому варіанті облаштування даху у горища відсутні фронтони, а слухові вікна, в більшості випадків, розташовуються на перетині коника з ребрами вальма. По своїй конструкції вальмовая дах набагато складніше двосхилим, тому частіше використовується в тих випадках, коли будівлі потрібно надати естетичну привабливість.
конструкція вальмовой чотирьохскатного даху будинку
Багатощипцовий дах
Багатощипцевих вид даху відрізняється значною кількістю різних варіантів виконання, що залежать від розмірів і кількості щипців (фронтонів). Її спорудження рекомендується довіряти тільки досвідченим професіоналам, так як її облаштування супроводжується утворенням запалих кутів, які вимагають дуже точного і акуратного виконання покрівельних робіт.
пристрій багатощипцевих даху будинку
Мансардний дах
Мансардний дах, як правило, облаштовують у тих випадках, якщо передбачається використання горища під житлове приміщення. Такий вид даху володіє ламаним профілем і, відповідно, наскільки складний у виготовленні. Часто буває різновидом багатощипцевих і двосхилим даху.
схема ламаної мансардного даху
Інші види дахів приватних будинків
Крім цього, досить поширеними є конічні, купольні і комбіновані види дахів. Конічні і купольні дахи часто застосовуються в якості декоративних або окремих елементів більш складних конструкцій будівлі. Комбінований тип є одним з найбільш поширених типів дахів, тому що поєднує в собі відразу декілька елементів окремо взятих видів.
приватний заміський котедж з конічною дахом
Вибір виду і форми дахів для приватних будинків
При виборі форми та виду даху необхідно враховувати фактори, від яких залежать її експлуатаційні якості. У першу чергу слід звернути увагу на ухил даху. У сніжних районах бажано підбирати конструкції з простими і крутими формами, так як сніг на таких накопичуватися практично не буде.
У районах з сильними вітрами при виборі потрібно враховувати силу вітрового навантаження.
Чим вона вища, тим більше кут нахилу, площа і висота даху. Крім цього потрібно брати до уваги протипожежні вимоги, пропоновані до дахів.
Вибір покрівлі для приватного будинку
Покрівля будинку являє собою зовнішню оболонку даху. Її вибір слід здійснювати на стадії проектування будівлі, так як цей момент безпосередньо стосується питання облаштування обрешітки. Наприклад, якщо ви вирішили використовувати гнучку черепицю, то до неї краще всього підбирати суцільні обрешітки з фанери. При виборі шиферу або металу обрешітку можна чергувати через одну дошку.
Всі існуючі в даний час покрівельні матеріали можна розділити на кілька основних груп:
- М'яка покрівля (гнучка черепиця) - ондулін, руберойд та інші матеріали.
- Металева покрівля - листова сталь, профнастил, мідна покрівля і т.д.
- Натуральна керамічна черепиця - цементно-піщана і т.д.
- Асбесто-цементні листи - шифер.
У цьому відео ви можете наочно подивитися різні варіанти влаштування даху приватного будинку і вибору покрівельних матеріалів для неї
Вибираючи покрівлю, обов'язково слід враховувати деякі фактори. Насамперед, матеріал повинен бути довговічним. Шифер і металева покрівлі в цьому випадку показують кращі результати, ніж гнучка черепиця. Як правило, черепицю складають з невеликих шматочків на аркуші фанери, після чого залишають на якийсь час для повного висихання і склеювання окремих елементів покрівлі між собою. При виконанні якісного та професійного монтажу по міцності такий дах буде такою ж, як і металева.
дах приватного заміського будинку з гнучкої черепиці
Монтаж металевої черепиці практично ні чим не відрізняється від робіт з гнучкою черепицею. Мідна покрівля відноситься до категорії найдорожчих видів, причому не тільки серед видів металевої покрівлі, але і всіх інших. Шифер, у складі якого міститься азбест, не надто естетичний, але при цьому найбільш довговічний. Крім цього, він не горить, не гниє і не перегрівається під впливом сонячних променів.
дах з шиферу або ондулина є однією з найбільш довговічних
Ремонт даху приватного будинку
Капітальний ремонт заміського житла, в більшості випадків, передбачає ремонт дахів, основним завданням при якому є вибір нового, правильного відповідного матеріалу покрівлі, якщо старий перестелити неможливо. Крім цього, під час ремонту потрібно проведення обробки і ремонту не тільки самого даху, але і всього горищного приміщення.
Ремонт даху увазі проведення наступних робіт:
- демонтаж старого покриття
- частковий або повний демонтаж системи крокв
- заміна різних елементів, що прийшли в непридатність
- укладка нового покрівельного матеріалу
- ізоляція покрівлі
Якщо ви збираєтеся зберігати на горищі різне начиння, то кращим варіантом стане переробка існуючої даху на двускатную або ламану. При виборі тієї чи іншої її конфігурації необхідно враховувати такі фактори, як декоративні особливості та експлуатаційні характеристики.
Крім цього, буде потрібно якісна тепло-і звукоізоляція горищного приміщення. Щоб її здійснити, необхідно акуратно закріпити утеплювач (наприклад, мінеральна вата) в отворах, які розташовуються між кроквами і перекриттями.
Після цього під ізоляцією проводять монтаж пароізоляції і встановлюють облицювання, яка виконується за допомогою вагонки або гіпсокартону. Потім здійснюється утеплення підлоги на горищі, для якого можна використовувати керамзитову засипання або пінопласт.
Будівництво даху приватного будинку
Зведення даху є вкрай важливим етапом будівельних робіт, результат якого буде впливати не тільки на естетичну привабливість будівлі, але і на його захищеність від впливу атмосферних опадів та інших явищ.
Робочий проект даху бажано замовляти в конструкторському відділі, завдяки чому провести розрахунок будівельних матеріалів буде набагато простіше і, крім цього, сам розрахунок буде більш точним. У процесі проектування слід визначитися з формою і типом даху, її експлуатаційними якостями, колірним рішенням, а також ретельно продумати систему снегодержателі і розташування вікон. Після того, як проект підготовлений, можна приступати безпосередньо до самого будівництва даху. Її зведення - вельми складний і трудомісткий процес, так як будь-яка найменша неточність може стати причиною розшарування покриття.
Етапи будівництва даху приватного будинку
За допомогою дерев'яних балок необхідно звести кроквяну систему майбутнього даху, яка буде тримати на собі покрівельні матеріали та сніг в зимовий час року. Будьте обережні, тому що під час її установки може з'явитися вірогідність розповзання стін будинку, які не змогли витримати всю її тяжкість.
Як тільки розміри даху визначені, можна починати готувати її каркас. Для цього слід з'єднати дві кроквяні ноги, у яких повинен бути косо спиляних кінець.
Після цього ноги крокв потрібно збити цвяхами в одній точці і підняти на них дах, при цьому потрібно стежити, щоб довжина і висота використовуваних дощок були відповідних розмірів. У місцях їхнього майбутнього зіткнення з брусами обв'язки будинку слід зробити фігурні запили.
При виготовленні крокв потрібно використовувати тільки якісні матеріали, без яких або дефектів (гнилі або сучків). Також необхідно виготовити кілька однакових крокв, що підходять до довжини майбутнього даху. Відстань між ними повинна становити не більше двох з половиною метрів, інакше виникає ризик обвалу покрівлі приватних будинків.
рекомендується відстань між дерев'яними кроквами з колоди і бруса
Потім слід з'єднати крокви, використовуючи при цьому сітку з дощок і бруски для полегшення роботи. Щоб домогтися більшої міцності, кроквяну систему можна з'єднати з прогонами, які знизять тиск, який чиниться покрівлею. Після завершення робіт з конструкцією даху можна приступати до облицювання обрешітки черепицею або шифером.
Ярлыки: хазяйнуймо