Як правило, на дачних ділянках немає можливості підключитися до центральної магістралі водопостачання і каналізації. Саме з цієї причини дачники стали споруджувати автономні системи, які так необхідні для нормальної життєдіяльності. Тому, система каналізації приватного заміського будинку може бути виконана різними способами.
Способи підключення каналізаційної системи
На сьогоднішній день існують різні способи підключення системи, які залежать від особистих уподобань, від характерних особливостей самої ділянки і функціональних особливостей системи.
схема пристрою аероціонного септика на дачі
Кожен вибирає по своїх можливостях і функціональними властивостями системи. Перед тим, як зупинити свій вибір на той чи на тому методі відводу стічних вод, потрібно буде визначитися з тривалістю проживання в заміському будинку (постійно або тільки в літній час). Також варто оцінити глибину залягання грунтових вод і структуру грунту. Спочатку буде трохи складно встановити щоденний витрата води на кожну людину, яка проживає в будинку. Але це можна зробити, відштовхуючись від потреб, які були в квартирі. Варто врахувати кліматичні умови в даній місцевості (як часто йдуть дощі та інше).
Автономна система каналізації приватного будинку ділиться умовно на два види: накопичувальні системи та обладнання з очищення стічних вод. До накопичувальній системі відносять герметичну ємність для стоків і вигрібну яму без дна. Однокамерні і багатокамерні септики з фільтрацією і без неї відносяться до обладнання по очищення стічних вод.
автономна система каналізації приватного будинку
Вигрібна яма без дна
Найпростішим і перевіреним роками способом організації каналізації приватного будинку вважається вигрібна яма без дна. Цьому методу вже більше 50-ти років і раніше йому не було раціональної альтернативи.
Що собою являє вигрібна яма? Це колодязь, у якого немає дна. Стіни такого колодязя можуть бути виконані цеглою або за допомогою залізобетону. Можна використовувати і інший будівельний матеріал. Дно колодязя залишається непокритим. При попаданні стічних вод в яму, чистіша вода йде в грунт, а фекальні маси і органічні відходи залишаються на поверхні і скупчуються. Після певного проміжку часу колодязь повністю заповнюється твердими відходами та його буде необхідно очистити.
вигрібна яма з цегли
Раніше стіни такого колодязя не обробляли будівельним матеріалом. Як тільки ями наповнювалася хоча б на дві третини, то її закопували і викопували нову вже в іншому місці. Не зовсім раціональне використання дачної ділянки і немає економії місця.
Рада. Вигрібна яма без дна підійде тим людям, у яких середня витрата води на добу становить менше 1 м3.
Якщо витрата води буде в кілька разів більше, то очищатися вода не зможе за допомогою природного фільтру - грунту. Неочищені стоки можуть потрапляти в грунтові води і засмічувати їх. Все це може призвести до забруднення колодязів у радіусі 50 м.
Вигрібна яма без дна відрізняється своїм характерним запахом. На сьогоднішній день є можливість боротися з ним. В яму додають різноманітні мікроорганізми, які в значній мірі нейтралізують неприємний запах і допомагає здійснювати процес фільтрації стічних вод.
Якщо проживати в приватному будинку постійно, то така система каналізації не підійде. Вона ефективно може бути використана тільки тоді, коли в будинок приїжджають на кілька днів на тиждень, наприклад, на вихідні. На сьогоднішній день вигрібна яма без дна не надто користується популярністю при будівництві заміських котеджів або будинків.
Накопичувальний бак - герметична ємність
На заміській ділянці встановлюється герметична ємність, в яку по каналізаційних трубах стікають стічні води. Вона може бути купленою в будь-якому спеціалізованому магазині, а можна буде її зробити власними руками. Куплений накопичувальний бак виконаний з щільного пластику або металу. Зроблена власноруч ємність виконується з використанням залізобетонних кілець, а дно з бетону. Накривається накопичувальний бак металевою кришкою. Її теж можна придбати в магазині або на ринку. Тільки варто при будівництві ємності врахувати розміри таких готових кришок.
герметична ємність для фекальних відходів
Рада. Для підведення каналізації використовуються гофровані труби великого діаметру. Це в значній мірі знизить ризик їх засмічення, і вони прослужать досить довго.
Герметична ємність може бути раціонально використана в тому випадку, якщо на ділянці високий рівень залягання грунтових вод. Таким чином, відбувається забезпечення безпеки від зараження води стічними відходами. Єдиним недоліком такої системи буде те, що буде потрібно регулярне очищення, так як вода не буде йти в грунт, і все фекальні і тверді відходи будуть залишатися на поверхні. Дно самої ями або накопичувального бака має бути глибше 3-3,5 м від поверхні грунту. В іншому випадку, шланг просто не зможе дістати до дна.
При спорудженні каналізації у вигляді герметичної ємності буде необхідно врахувати зручність під'їзду до неї машини для очищення.
Також варто продумати кришку для накопичувального бака, щоб убезпечити його від промерзання в зимовий період. Вибір матеріалу для неї залежить від матеріалу самого накопичувального бака. Найдорожчим способом спорудження такої кришки вважається бетонна заливка, але можна застосувати більш дешевий варіант - еврокуби б / у. А можна зробити і повністю з бетону своїми руками щось середнє між вигрібною ямою і герметичною ємністю.
Однокамерний септик
Каналізація в приватному будинку може бути представлена однокамерним септиком. Він практично не має відмінностей від вигрібної ями. Однокамерний септик являє собою колодязь. Дно такого колодязя засипають піском і щебенем. Кожен шар таких матеріалів повинен бути не менше 30 см.
Як все відбувається? Стічні води надходять по каналізаційних трубах в колодязь. Потім вони просочуються через пісок і щебінь і таким чином проходять фільтрацію і очищення на 50%. Щебінь і пісок допомагають очистити воду, не можуть вирішити проблему кардинально. Вони тільки дають гарантію, що фекальні маси і тверді відходи не потраплять у грунтові води і стічна вода надійде в грунт в очищеному вигляді.
простий однокамерний септик
При постійному проживанні в заміському будинку така система каналізації буде нераціональна, оскільки не зможе фільтрувати великий обсяг стічних вод. Пісок і щебінь на дні такого септика потрібно буде через деякий час міняти, так як вони просто замуляться і перестануть виконувати очисні функції.
Рада. Така каналізаційна система підійде в тому випадку, якщо в заміському будинку проживають не постійно і на самій ділянці низький рівень залягання грунтових вод.
схема пристрою однокамерного і двокамерного септика
Двокамерний септик
Двокамерні септики - це вже більш сучасні системи каналізації. Вони являють собою переливні колодязі (відстійники). Є такі системи найекономічнішим варіантом для споруди каналізації на заміській ділянці. Така система являє собою дві криниці. Один з них йде з дном (герметичним), а другий - без дна. Тільки у другому обов'язково використовувати такі присипки, як пісок і щебінь.
детальна схема пристрою двокамерного септика
Стічні води надходять з будинку в перший колодязь. У ньому фекальні і органічні відходи опускаються на дно. Жирні маси спливають на поверхню колодязя, і між цими шарами утворюється освітлена вода. На рівні 2/3 першого колодязя, куди надходять усі стічні води, відбувається його з'єднання з другим колодязем за допомогою каналізаційної труби. Вона повинна бути розташована під нахилом, щоб вода без проблем стікала. Частково освітлена вода по цій трубі потрапляє в другий колодязь і проходить природну фільтрацію за допомогою піску та щебеню. Після цього очищена стічна вода потрапляє в грунт і йде. Через 5-6 років шари піску і щебеню потрібно буде замінити.
У такій системі перший колодязь виконує функції відстійника, а другий - фільтрує стічні води. Як тільки перший колодязь наповнюється, то варто провести його очистку. Для цих цілей викликають асенізаторську машину, яка за допомогою шланга здійснює очищення колодязя від твердих відходів.
двокамерний бетонний септик
Двокамерний септик можна купити у відповідному магазині, а можна буде спорудити із залізобетонних кілець. За вартістю обидва варіанти можуть відрізнятися в незначному ступені. Тільки в купленому двокамерному септику очищення відбувається за допомогою мікроорганізмів.
Рада. Двокамерний септик буде раціонально використовувати в тому випадку, якщо рівень грунтових вод знаходиться нижче дна другого колодязя на 1 м. Самим ідеальним грунтом для такого септика вважається субпесчаний або піщаний.
Також можна зробити і трьохкамерний септик за таким же принципом
Септик з полем фільтрації
З полем фільтрації септик являє собою біологічну і грунтову очистку стічних вод. Він вважається досить серйозною каналізаційною системою і не дає приводу переживати про забруднення навколишнього системи. Така каналізаційна система представлена кількома ємностями. Як правило, з 2 або 3 шт. Також в ній присутні окремі ємності-колодязі, які між собою з'єднані спеціальними трубами. Для такої системи каналізації буде краще використовувати септик заводського виробництва.
Коли стічні води потрапляють в найпершу тару (ємність), там відбувається їх поділ на тверді органічні і фекальні відходи і жирові маси. Як і в попередньому способі організації каналізаційної системи, між такими шарами утворюється частково освітлена вода. Вона по трубі просочується в другу ємність, де за допомогою анаеробних бактерій відбувається розкладання органічних залишків. Ще більшою мірою освітлена вода потрапляє в поле фільтрації.
Що таке поле фільтрації? Це площа, яка розташовується під землею. На ній стічні води проходять грунтову очистку. Така підземна площа повинна бути розміром не менше 30 м2. Саме завдяки такому розміру, стічні води проходять очистку на 80%.
схема пристрою септика з полем фільтрації
Самим ідеальним варіантом для спорудження такої системи каналізації буде піщаний грунт. Якщо на дачній ділянці інший тип грунту, то потрібно буде використовувати присипки: щебінь і пісок. Після того, як стічні води пройшли всі етапи очищення вони по трубах потрапляють в колодязі або дренажні канави.
Над полями фільтрації заборонено садити дерева або інші їстівні культури. Можна буде посадити тільки квіти.
Після певного проміжку часу такі поля будуть замулюватися і їх виникне необхідність очистити. Все це робиться шляхом заміни піску і щебеню. Тільки без збитку зовнішньому вигляду ділянки в такому випадку просто не обійтися.
Використання такої системи каналізації можливо тільки в тому випадку, якщо рівень грунтових вод на 2-3 м нижче самого поля фільтрації. У всіх інших параметрах - таке рішення можна втілити в життя тільки на досить великому заміському ділянці. Також варто врахувати той факт, що до джерела води від поля фільтрації має бути не менше 30м. Така ж відстань варто передбачити і до житлових будівель.
Септик з біофільтром
Септик з біофільтром вважається системою природного очищення. Така система допомагає виконати повноцінний монтаж каналізаційних відводів в заміському будинку, навіть за умови, що рівень грунтових вод дуже високий. Такий септик являє собою ємність, яка розділена на 3-4 секції. Краще всього віддати перевагу тільки фабричного виробництва таких ємностей. Такий спосіб каналізації досить дорогою.
септик з біофільтром
У першій секції ємності відбувається відстоювання стоків. Друга секція служить для розкладання органічних залишків мікроорганізмами. У третій секції відбувається сепарація води. У четвертій ємності, як і в другій, здійснюється розкладання органіки за допомогою анаеробних мікроорганізмів, які потребують постійного притоку повітря. Для цих цілей вгорі четвертої камери встановлюється труба. Вона повинна підніматися над рівнем грунту на відстані 50 см. Анаеробні мікроорганізми підселюють на фільтр, який встановлений на трубі, що йде з третьої камери в четверту.
За своїми функціональними властивостями такої системи в четвертій камері являє собою поля фільтрації, тільки в мініатюрному відображенні. Завдяки тому, що площа четвертої камери досить невелика, то й очищення стічних вод відбувається з більшою інтенсивністю. Вода в четвертому резервуарі відбувається на 90-95%.
4-камерний септик з біофільтром
Після такого процесу фільтрації воду можна буде вільно використовувати для технічних потреб. Наприклад, поливати город або мити автомобіль. Для того щоб це зробити потрібно з четвертої секції попередньо вивести трубу, яка буде направляти воду в спеціальну окрему ємність, канаву або колодязь, де вона зможе вільно вбиратися в грунт.
схема ємності септика з біофільтром
Щоб додати анаеробні мікроорганізми в таку систему каналізації буде достатньо того, що їх необхідно змити в унітаз і таким чином вони потраплять на фільтри. Використання такої станції очистки стічних вод не передбачає будь-яких обмежень.
Рада. Така каналізаційна система підійде для постійного проживання в заміському будинку.
Основним плюсом такої системи буде те, що він не вимагає використання електричної енергії. Але є й недолік - проживати в будинку з системою очищення має бути постійним. Якщо такого не відбувається, то бактерії в септику можуть загинути.
Септик з примусовою фільтрацією
Септик з примусовою фільтрацією являє собою станцію штучної очищення. Процеси в такій каналізації здійснюються з більшою швидкістю, ніж при природній очищенню. Для такої системи буде необхідно використовувати електричну енергію для того, щоб підключити насос для підкачування повітря і повітророзподільника.
Система такого очищення складається з окремих ємностей або камер в кількості 3-х штук. Вони з'єднані між собою трубами. Стічні води стікають в першу секцію, де відстоюються і тверді відходи осідають на дно. Частково освітлена вода закачується з першої камери в другу. Друга ємність являє собою аеротенк. Вода в ній змішується з активним мулом, що складається з рослин і мікроорганізмів. Саме для них нудно примусова аерація, щоб забезпечити їм повноцінне життя.
схема пристрою септика з примусовою фільтрацією
З другої камери змішана вода з мулом надходить в третьому ємність. Тут відбувається відстоювання більш глибокого очищення. Після цього мул за допомогою насоса перекачується назад в другу камеру. Примусова очищення відбувається в кілька разів швидше, ніж природна. Немає жодних обмежень для того, щоб використовувати таку систему очищення. Єдиним недоліком її буде те, що буде потрібно підключення електричної енергії.
Загальні правила по установці каналізації будь-якого типу
Септик на заміській ділянці повинен знаходитися не ближче, ніж 5-6 м від житлового будови. Також варто виключити розташування джерела вода від каналізаційних стоків на відстані не менше 20 м і 10 м від городу або інших посадок. Що стосується фільтрації, то житловий будинок повинен бути розташований на відстані не менше 8 м від фільтруючих колодязів та 25 м від поля фільтрації. Відстань 50 м повинно бути від житлового будинку до аераційних очисників і 300 м від зливних станцій або колодязів.
розташування септика на дачній ділянці
Труби, які йдуть до септика, повинні бути утеплені, щоб забезпечити їм тепло в зимові холоди. Для цього використовується будь утеплювальний матеріал. Мінеральна вата часто застосовується для утеплення саме каналізаційних труб. Нею обмотують труби, потім поверх неї накладаються шари целофану і закріплюються спеціальними джгутами. Можна як таких джгутів використовувати і звичайну дріт, яку скручують на відстані 30-50 см.
Всі каналізаційні труби повинні розташовуватися під нахилом. Діаметр труб, які застосовуються для зовнішньої каналізації, повинні становити не менше 100 мм. Якщо зробити великий нахил, то стічні води проходитимуть по трубах дуже швидко, а фекальні маси можуть затримуватися через це в трубах і засмічувати їх. Якщо зробити маленький нахил, то стоки взагалі не будуть йти у яму.
Рада. Перш ніж здійснювати монтаж каналізації, варто попередньо скласти проект і чітко дотримуватися його. Каналізація не є тією системою, яка терпить приблизність.
Перед тим, як зупинити свій вибір на тій чи іншій системі каналізації, потрібно зробити аналіз структури грунту і глибину залягання грунтових вод. Також варто брати до уваги і розмір заміської ділянки. Якщо він досить великий, то можна застосувати сучасні каналізаційні системи, які представлені різноманітними септиками. Для більш маленького ділянки буде необхідно зробити вигрібну яму.
приклад планування і розташування колодязя і септика на ділянці 13 соток
приклад планування і розташування простого септика на ділянці 15 соток
Система каналізації приватного заміського будинку повинна повною мірою забезпечувати нормальну життєдіяльність людини. Правильний аналіз деяких показників ділянки дозволить зупинити свій вибір на більш підходящої каналізаційній системі. Є більш дорогі (септики з полями фільтрації і з примусовою подачею повітря) і є економ-варіант (однокамерний септик або вигрібна яма).
Ярлыки: хазяйнуймо