При будівництві приватного будинку на перше місце виходить будівництво інженерних мереж та комунікацій, електропостачання у приватному будинку. І тут основну роль відводиться електропостачання. Адже саме від правильно виконаного електропостачання залежатиме домашній комфорт. Адже для створення домашнього затишку основну роль грає електропобутові прилади, їх потужність і кількість, а це в свою чергу впливає на електричну мережу.
У першу чергу для електропостачання, необхідно виконати проект електропостачання приватного будинку, а він у свою чергу виконуються на основі технічних умов ТУ. Потім на підставі проекту виконати електромонтажні роботи. Все це повинна виконувати спеціалізована організація, що має відповідну ліцензію, але основи знати ви зобов'язані.
приклад проекту електропостачання приватного житлового будинку
Технічні умови на електропостачання
ТУ видає енергопостачальна організація. В основному це місцеві електричні мережі або та організація або фірма, якій належать електромережі, від яких буде вироблено підключення. Електричні мережі можуть належати як підприємству електромереж, так і, наприклад, водоканалу, ТСЖ, дачному кооперативу або іншої організації.
Підключення електрики до приватного будинку: потужність
У заяві на видачу ТУ необхідно вказати, яку потужність ви хочете підключити і на яку напругу (230/400 В). Попередньо необхідно розрахувати, яку потужність споживатимуть ваші електроприлади. На підставі вашої заяви та технічної можливості лінії електропередач, енергопостачальна організація видає ТУ.
Підключення приватного будинку до електрики: що важливо взяти до відома
Багато просять потужність, яку бажають підключити більше, ніж їм треба і на напругу 380 В. І це правильно. Адже заново робити проект на електропостачання у разі збільшення потужності справа не з дешевих. Адже ще зовсім в недавньому минулому мало хто знав і користувався мікрохвильовою піччю, домашнім солярієм, підсвічуванням басейну, а раптом вам знадобиться підключити зварювання чи насос для резервного водопостачання артезіанської свердловини і т. д. Тому в заяві на видачу ТУ пишуть більшу потужність, а 380 В, збільшує її в кілька разів, у порівнянні з 220 В. При цьому перелік документації аналогічний.
Як провести електрику в приватний будинок: зовнішнє електропостачання
Після того, як вам видали ТУ, ви йдете в проектну організацію, яка зробить проект на підставі ПУЕ (Правила улаштування електроустановок) і СНиП (Будівельні Норми і Правила). У ТУ буде вказана загальна дозволена потужність для підключення, перетин кабельної або повітряної лінії, марка і тип. Фахівці організації згідно ТУ і нормам виконають проект, але ви зобов'язані взяти участь у його роботі, так як існує ряд нюансів. Схема електропостачання будинку допоможе вивчити багато деталей.
приклад зовнішнього електропостачання
У більшості випадків енергопостачальна організація видає ТУ на підключення приватного будинку повітряним введенням. Це пов'язано з тим, щоб мінімізувати випадки розкрадання електричної енергії. Так само з цієї причини рекомендується встановлювати ШУЕ (Шафа Обліку Електроенергії) на опорі або на фасаді будинку. Щоб не було проблем з наступною здачею електропостачання на комерційний облік, рекомендується прислухатися до цих рекомендацій.
Перетин введеного проводу і його марка
Згідно нормативної документації, вступної кабель повинен бути перетином не менше: 10 мм2 для кабелю з мідною жилою, і не менше 16 мм2 для кабелю з алюмінієвою жилою, якщо повітряний ввід більше 25 метрів. Це пов'язано з тим, що ця ділянка введення розглядається як окрема ділянка повітряної лінії, від стовпа до будинку. Якщо менше 25 метрів, то перетин мідної жили не менше 4 мм2, алюмінієвої не менше 10 мм2.
Перетин вибирають згідно ПУЕ, і залежить воно від системи, чи буде провідник PEN розділений на PE та N чи ні. Все це зроблять фахівці проектного інституту.
Приклад, як проводити електрику в приватному будинку
Необхідно пам'ятати, що перетин кабельної лінії вибирається за його довго допустимому току. Він свого часу залежить від способу прокладки. Наприклад, найпоширеніший кабель, це ВВГ. Якщо зробити введення в будинок повітряним, а перетин його 10 мм2, то тривало допустимий струм для нього становить 80 А, а якщо цей же провід тим же перетином прокладений в трубі один трьох жильний, то тривало допустимий струм складає 50 А. Це вже похибка приблизно 40%.
А ось схема проводки і необхідні параметри висоти від дороги і самої будови при проведенні електричного дроту від стовпа до будинку
схема проводки електрики від стовпа до будинку
Попередження: перед тим, як провести електрику в дачному будинку
Якщо вам електрик показує, якусь таблицю, де вказано тривало допустимий струм, його перетин і потужність, яку можна підключити, та не вказаний спосіб прокладки, то женіть цього електрика. Адже як показав приклад, похибка розрахунку може становити до 40%, залежно від того яким способом прокладена проводка. Це говорить тільки про одне, що вибір перерізу кабелю і підключається до нього навантаженні повинен здійснюватися тільки на основі спеціальної електротехнічної літератури, а не з якихось «календариків».
допустимі параметри проводки електричного кабелю
Система електропостачання: тип кабелю
При виконанні зовнішнього електропостачання повітряним способом, в основному застосовується кабель ВВГ, АВВГ або самонесучий провід СІП. При підземному вводі в основному застосовується кабель ВБбШв або АВБбШв. Відсутність або присутність першої літери «А» передбачає алюмінієву жилу.
Відстань від опори ПЛ (повітряної лінії) до фасаду будинку, де буде закріплений введення, не повинно бути більше 25 метрів. Якщо ця відстань більше, то потрібна установка додаткової підставний опори. Висота введення повинна бути не менше 2.75 метра для неізольованого проводу і 2.5 м для ізольованого.
Рада. Найпоширеніші перетину ввідного кабелю та їх тривало допустимий струм береться з ПУЕ, щоб зробити електропроводку.
Не обов'язково знати всі таблиці з електротехнічних довідників для визначення раціонального визначення перетину кабелю. Оптимальне і найпоширеніше перетин для ввідного кабелю з мідною жилою, це від 10 мм2, далі 16 і 25 мм2.
застосовувані кабелю (ВВГ)
Мінімальний тривало допустимий струм складає 50, 70, 85 А відповідно. Якщо введення виконаний повітряним способом, то відповідно тривало допустимий струм для нього становить 80, 100, 140 А.
Приклад. Потужність, яку можна підключити до мідному кабелю перетином 10 мм2 на напругу 380 В, від 30 кВт, на напругу 230 В, від 15 кВт, що цілком достатньо для домашнього комфорту.
Розрахунок потужності
Як ви вже зрозуміли, що вибір перерізу кабелю виконується за довго допустимому току, то необхідно знати, як його розраховують.
У першу чергу необхідно знати потужність електроприладів. Ця характеристика є в їх паспорті. Далі обчислюється струм:
I = P / U • cosФ
P, Вт потужність підключаються електропобутових приладів
U, В напруга побутової електричної мережі, 230, 400 В
cosФ, де Ф, це зрушення фаз між напругою і струмом. Якщо відсутні промислові агрегати, то він приймається рівним 1. У побутових електричних мережах cosФ враховується, коли присутня реактивне навантаження. Це можуть бути лампи низького або високого тиску, побутовий електроінструмент або електродвигун. Наприклад, найпоширеніший cosФ для асинхронних електродвигунів 0.83 - 0.89.
Шафа обліку й розподілу електроенергії
Розводка електрики в приватному будинку ШРУ принципово повинна виглядати таким чином. Ввідний пристрій. Це може бути рубильник типу ЯРВ або автоматичний вимикач. Далі облік електроенергії (індукційний або електронний електролічильник). Далі ПЗВ (пристрій захисного відключення), яке захищає людину від небезпечної дії електричного струму.
Потім стоять автоматичні вимикачі, які захищають електричну мережу від перевантажень і струмів короткого замикання. Можуть встановлюватися диференціальні автоматичні вимикачі. Все це спроектують фахівці, але ви повинні брати безпосередню участь, так як є нюанси.
шафа обліку й розподілу електроенергії
Наприклад, установка УЗО є обов'язковим, а захист від перенапруг немає. Скачки напруг в електричній мережі сьогодні не рідкість. Але в приватних будинках рекомендується поєднати захист від перенапруг і захист від імпульсних перенапруг, викликаних ударом блискавки. У даному випадку кращим варіантом буде встановити у вступній електрощит УЗІП, захист від імпульсних перенапруг. У таких випадках передбачається резервне електропостачання будинку.
Схема ШРУ з урахуванням внутрішньої електропроводки
Фахівці проектної організації будуть комплектувати електрощит з урахуванням внутрішньої електропроводки та її розведення. Тому попередньо необхідно нанести на план будинку точки установок розеток і потужність електропобутових приладів, які будуть до них підключатися. Виходячи з цього, буде визначатися однолінійна схема електропостачання будинку або многолинейная.
На цьому відео ви можете як раз подивитися однолінійну схему електропостачання приватного житлового будинку
Так само необхідно зробити і щодо мережі освітлення, місце установки вимикачів, світильників і їх потужність. Так само вони врахують ваші побажання, включаючи вартість підключення електрики до будинку. На основі ваших даних і відповідно ПУЕ і СНіП фахівці проектної організації виберуть захист для мережі освітлення і розеточной мережі, а так же план розведення електропроводки по дому.
Попередження!
Якщо з якої-небудь причини вийшов з ладу автоматичний вимикач або ви вирішили його просто замінити своїми руками, то номінальний його ток повинен відповідати довго допустимому току кабелю, ділянці лінії, який він захищає. Тобто, якщо кабель ВВГ 3х1.5, тривало допустимий струм для нього 15 А, за умови, що він прокладений під штукатуркою або трубі, то номінальний струм автоматичного вимикача повинен бути не більше 15 А.
Якщо раптом ви поставили ВА 32 А, то може вийти так, що при збільшеній навантаженні кабель або розетка буде грітися, оплавитися, загорітися і трапиться пожежа, а захист не спрацює, особливо, якщо це електрику в дерев'яному будинку.
Рада. Потрібно пам'ятати, що не тільки кабель, а й вся пускорегулирующая і захисна апаратура вибирається за довго допустимому (робочому) току.
Тип і марка кабелю за умовами прокладки
Найпоширеніший і рекомендований кабель для прокладки в житлових приміщеннях, це кабель ВВГ. Якщо потрібна прокладка кабелю по горючих підставах мул під перекриттям, то необхідно застосовувати кабель ВВГнгз. Маркування «МГЗ» позначає, що кабель не горючий і з заповнювачем. Останнім часом широко використовується аналог кабелю ВВГнгз, кабель NYM. У нього поліпшені експлуатаційні характеристики. Так як він негативно ставиться до впливу прямих сонячних променів, то він рекомендується для прокладки внутріжілих і адміністративних будівель і приміщень.
Заземлення: види заземлення
Заземлення служить для захисту людини від шкідливого впливу електричного струму, якщо напруга безперебійне. Суть полягає в тому, що при дотику людини до ушкодженої ділянки ланцюга, і тим самим потрапляючи під небезпечна напруга, електричний струм йде по найменшому опору. У даному випадку виконують заземлення, з найменшим опором, щоб електричний струм пішов не через вас, а через систему заземлення в землю. Але для цього систему заземлення необхідно виконати відповідно до правил.
Контур заземлення
Якщо на ділянці біля вашого будинку вистачає площі для контуру заземлення, то необхідно його виконати. В даному випадку, в землю вбиваються як мінімум три вертикальних електрода, довжиною не менше 2 м. Відстань між ними повинна бути не менше, ніж їх сама довжина. Вбиватися вони повинні в траншею, глибина якої повинна бути не менше 0.5 м.
За допомогою горизонтальних металевих стрижнів вони з'єднуються за допомогою зварювання, і виводиться до будівлі, після чого підводиться до вступного пристрою будинку. Після монтажу заземлення вимірюють його опір. Якщо воно не відповідає, то забивають додаткові електроди до тих пір, поки опір заземлення не буде доведена до потрібного показника.
Модульне заземлення
Якщо не вистачає площі для контуру, то часто виконують модульне (точкове) заземлення. Останнім часом модульне заземлення стало популярним, і не тільки через брак площі. Вбивається вручну, або частіше за допомогою перфораторав землю спеціальний електрод на глибину до 15 - 25 м. Одночасно з цим вимірюється опір.
схема електрополітіческого заземлення
Увага! У приватних будинках і дачах при побутовому напрузі 220 Вольт / 380 Вольт опір має бути не більше 30 Ом. Якщо воно не відповідає цьому показнику, то заземлення на вашій ділянці не захистить вас від небезпечної дії електричного струму, так як воно не більше, ніж просто звичайне залізо, бездарно закопане в землю.
На цьому відео можете подивитися, як правильно робити модульне заземлення при підводі електрики до дачного будинку
Єдиний мінус модульного заземлення це те, що не відомо на яку глибину потрібно забити електрод, поки показник опору заземлення не досягне потрібного показника. Може й на 30 м, а це вже висота 9-ти поверхового будинку. Що там знаходиться?
Ярлыки: хазяйнуймо