Найголовніше призначення теплиці полягає в збереженні комфортної для рослин температури, тому відсутність якісного обігріву зробить споруда в холодну пору року практично марним. Завдяки розпочатому в квітні опаленню, сезонні роботи можна продовжити на три місяці. Наприклад, розсаду, яка в травні стає вже досить міцною, при необхідності можна пересадити у відкритий грунт.
Критерії вибору тепличного обігріву
При виборі підходящої системи тепличного обігріву, слід звернути увагу на ряд ключових факторів:
- Розміри конструкції,
- Яка система опалення використовується в житловому будинку,
- Сума грошових коштів, яку ви готові витратити.
Опалення теплиць взимку тішить величезним різноманіттям варіантів, за рахунок чого підібрати найбільш оптимальний варіант з урахуванням тих чи інших деталей не представляє ніякої праці. Незважаючи на те, що вибір опалення в цьому випадку залежить від індивідуальних особливостей, все ж необхідно дотримуватися певних вимог, одним з яких є рівномірний розподіл тепла по всій конструкції.
Варто відзначити, що це вимога складно виконати при локальному обігріві теплиці, де тепле повітря практично не досягає далеких куточків споруди. Як вирішення цієї проблеми часто використовують вмонтований вентилятор, однак цей спосіб має деякими недоліками. Наприклад, в процесі його роботи, повітря повторно охолоджується, виходячи через скло назовні. Електричний струм, «опускає» висхідне тепло, стане відмінним способом усунення цього недоліку.
Іншим способом забезпечення рівномірного обігріву теплиці є правильний розподіл джерел тепла по всій площі. Такими джерелами можуть стати, наприклад, поточна по трубах гаряча вода, яка віддає тепло повільно і рівномірно. Крім цього, можна використовувати конвектор великих розмірів, який дає невисоку, але рівномірну температуру.
Що ще слід враховувати, облаштовуючи теплицю з опаленням?
- Обрана система опалення повинна простою і зручною, а її експлуатація не викликати яких або труднощів.
- Система опалення повинна знижувати ймовірність виникнення і розвитку бактерій і хвороботворних вірусів.
- Повітря в теплиці не повинен бути занадто сухим, в іншому випадку надпочвенного частина рослин зів'яне.
- Бажано віддавати перевагу таким варіантам систем, які дозволять економити одночасно на всіх стадіях вкладення, монтажу та експлуатації.
- Щоб тепле повітря якомога довше залишався в межах теплиці, його віддача повинна відбуватися повільно і знизу вгору.
Способи обігріву теплиці
Опалення теплиць можна розділити на природний і штучний способи. Природний, як не важко здогадатися, полягає у створенні парникового ефекту (і, відповідно, нагріванні рослин та грунту) сонячною енергією, проникаючої крізь тепличне покриття. Такий спосіб відмінно підходить для вирощування теплолюбних культур приблизно з середини весни. Для отримання найбільшої ефективності від природного обігріву теплицю краще облаштовувати на ділянці, де сонце світить з самого ранку, що дозволяє максимально прогрівати землю. Крім цього, бажано вибирати таке місце, яке надійно захищене від протягів, що викликають охолодження тепличного покриття.
так відбувається природний обігрів теплиці за допомогою сонячних променів, якщо її грамотно і правильно розташувати на ділянці
Звичайно, такий спосіб обігріву не можна вважати повноцінним, коли мова заходить про цілорічному вирощуванні культур. Тут буде потрібно додаткове опалення, здатне створити природний парниковий ефект в холодну пору року. Серед основних способів обігріву теплиць найчастіше віддають перевагу електричним, газовим і твердопаливним варіантами.
Електричне опалення
Радіаторне
Електричний спосіб опалення можна використовувати не тільки для відігрівання житлових будинків, але і теплиць - невеликих і добре ізольованих, в яких підтримання необхідної температури потрібно лише час від часу. Варто відзначити, що в зимовий час року установка «воздухоловкі» необов'язкова, що дозволяє обмежитися придбанням простого тепличного вентилятора, який буде вчасно реагувати на різкі температурні коливання, тим самим перешкоджаючи утворенню конденсату на стінах теплиці.
радіатори можна встановити вздовж стін теплиці
Гідність сучасних обігрівальних систем полягає в тому, що вони дозволяють подавати тепле повітря різними дозами. На початку встановлюються мінімальний режим і, якщо його потужність не достатня, збільшують до потрібних показників. Окремо варто згадати міцні і надійні ребристі радіатори, що володіють термостатами різної потужності і довжини, що дозволяє розподіляти тепло по всій площі корпусу.
Кабельне
Іншим, не менш поширеним, способом обігріву є система «тепла підлога», яка часто використовується при опаленні житлових будинків і квартир. Цей спосіб заслужив популярність завдяки невеликим витратам на установку, простоті управління, економічності експлуатації, рівномірному розподілу тепла по всій площі приміщення, а також автоматичному контролю за температурним режимом.
таким чином можна укласти під грунт кабель для обігріву парника або теплиці
Щоб провести монтаж цієї системи, необхідно зняти частину грунту і засипати шар піску, в якій укладають нагрівальний кабель (змійкою або зигзагом). Щоб уникнути проникнення тепла вниз, використовують шар теплоізоляції, стійкою до механічних впливів і вологи.
Інфрачервоне опалення теплиць
Полікарбонатні теплиці часто опалюють за допомогою інфрачервоних обігрівачів, при яких елементом обігріву може служити звичайна електролампа, вкручені в керамічний цоколь. Основною перевагою такого способу обігріву є можливість створення різних температурних зон в межах однієї теплиці, підвищення на третину схожості насіння, опалювальне вплив безпосередньо на розсаду або грунт.
Крім цього, вони володіють досить значним терміном експлуатації (порядку 10 років), зручні в монтажі і подальшому використанні, здатні економити близько 40-60% електроенергії.
Водяне опалення теплиці
Останнім, досить поширеним, але вже застаріваючим способом електричного опалення є водяний обігрів теплиці. Вода, перебуваючи в бойлері, ретельно прогрівається і потім перекачується насосом в труби, які розташовуються між рослинами або уздовж стінок конструкції.
схема пристрою водяного опалення теплиці
Газове опалення теплиць
Такий варіант використовується, як правило, в тих випадках, якщо планується опалення тривалістю всього в декілька тижнів, для продовження сезону і збереження рослин від впливу різких температурних перепадів. Приєднання газового балона - найбільш ідеальний і практичний варіант у цій ситуації.
Якщо така система буде використовуватися протягом усього року, то потрібно придбання резервуара з рідким газом або підключення до міської системи газифікації. Будь використовувана система газового опалення потребує відповідальному підході до питань подачі кисню і циркуляції повітря достатньої потужності.
схема газового опалення теплиці
Твердопаливна система опалення теплиці
Такий спосіб найбільше підходить у тих випадках, якщо йдеться невеликих теплицях приватного використання, а також фермерських і промислових. Найбільшу популярність твердопаливні системи придбали в сільській місцевості, де придбання дров не доставляє ніяких проблем. Котли для твердого палива мають цілком прийнятною ціною, досить-таки високими показниками ККД, не потребують отримання документального дозволу на установку.
При цьому варто відзначити, що горіння, яке необхідно постійно контролювати, прямо залежить від кількості палива і, крім цього, управління системою дуже складно і інертно.
Екстрений обігрів
На жаль, навіть найякісніші та надійні системи опалення можуть час від часу давати збої (наприклад, в результаті тимчасової відсутності електрики або інших форс-мажорних обставин). Тому завжди варто пам'ятати про запасні варіанти, які допоможуть врятувати урожай.
Екстрене опалення теплиці можна підготувати за максимально короткий час, використовуючи прості підручні матеріали. Для цього будуть потрібні пористі цеглини, просочені будь горючою рідиною і поміщені в металеву ємність. Цю ємність ставлять біля теплиці, відвівши у верхню частину приміщення трубу для подачі розігрітого повітря. За рахунок такої простої конструкції можна організувати якісний підігрів грунту в теплиці під час похолодання.
Як зробити опалення в теплиці своїми руками
Якщо система опалення під час будівництва теплиці не була передбачена, можна скористатися простою пічкою-обігрівачем на етиловому спирті. Природно, спиртівка з гнотом тут не підійде, тому що час її горіння навряд чи досягає однієї години, та й полум'я в цьому випадку є занадто великим. У таких ситуаціях слід використовувати бесфітільную спиртову грубку. Але й тут процес горіння необхідно ретельно контролювати, в іншому випадку вогонь погасне дуже швидко.
Для цього необхідно взяти просту використану залізну або більше маленьку консервну банку і підібрати для неї бляшану кришку, яка здатна максимально її закрити. Потім вгорі банки за допомогою шила проробляють отвори по типу газового пальника. Після цього залишається тільки залити спирт, підпалити його і ретельно прикрити кришкою. Подібні пальника здатні горіти близько 2 годин, протягом усього часу підтримуючи необхідний температурний режим у теплиці.
Якщо така пальник буде використовуватися в нічний час доби, то необхідно додати ємний бачок з паливом, після чого провести стабілізацію рівня палива в пальнику.
проста пальник для теплиці, яку можна швидко зробити своїми руками
В якості бачка ідеально підійде проста поліетиленова пляшка, в кришці якої зроблено отвір діаметром порядку 5мм. Щоб стабілізувати рівень палива в пальнику, пляшку з паливом слід встановити шийкою вниз, після чого з'єднати з пальником. Потім їх необхідно встановити відносно один одного таким чином, щоб паливо в пальнику знаходилося на заданому рівні. Для цього бачок з паливом встановлюють трохи нижче самої пальника. При цьому пам'ятайте, що бачок зі спиртом і пальник не повинні розташовуватися поруч один з одним, завдяки чому можна уникнути нагрівання палива в самій пляшці.
Ціна питання
Багато людей вважають, що зведення якісно опалювальної теплиці своїми руками справа досить-витратне, але це не так. Найнадійніший спосіб дізнатися точну вартість і необхідну кількість тепла для споруди - поцікавитися у виробника. Щоб обчислити необхідну потужність, потрібно перемножити значення загальною площею її скла, коефіцієнта тепловіддачі і перепаду температур. Під температурним перепадом мається на увазі різниця між максимальними і мінімальними показниками, які можливі в тій чи іншій конкретній споруді. Коефіцієнт тепловіддачі можна дізнатися, якщо вивчити документацію на светопроводящий матеріал.
Визначити способи найбільш ефективного отримання економії енергії при опаленні можна, якщо розглянути інформацію про особливості та розташуванні обігрівається конструкції на ділянці. Наприклад, якщо теплиця розташовується поряд з житловим будинком і якісно ізольована, до неї можна провести теплотрасу від будинку, вклавши в її канал шланг для подачі води.
якщо зробити теплицю з'єднаної з будинком, вам буде набагато простіше зробити її опалення, а також підвести до неї полив і освітлення
В інших випадках, в цілях економії бажано організувати автономне опалення теплиці допомогою одного з вищеописаних способів.
Ярлыки: хазяйнуймо