Навряд чи хтось поставить під сумнів важливість протипожежної безпеки. Недотримання елементарних правил і вимог може спричинити за собою не тільки великі витрати, але і стати однією з причин трагедії. Причинами більшості пожеж можуть стати неакуратне поводження з вогнем, а також неполадки в різних видах обладнання. У величезній кількості випадків, бажання заощадити, може звести всі старання нанівець і збільшити ризик виникнення пожежі.
Всі об'єкти протипожежного захисту повинні мати системи забезпечення пожежної безпеки. Мета цієї системи полягає в - запобігання пожежі, захисту персоналу та майна від згубного вогню. Система забезпечення пожежної безпеки включає в себе системи протипожежного захисту, запобігання пожеж, комплекси організаційно-технічних заходів, які забезпечує пожежну безпеку. Система пожежної безпеки повинна володіти стійкістю, стійкістю до дії небезпечних обставин протягом тривалого часу. Склад і функціональність систем встановлюється нормативними документами організації.
Проектування систем пожежної безпеки на увазі під собою методи захисту людей і майна від пожежі. Крім цього він включає шляхи евакуації людей під час пожеж, способи визначення розрахункового часу евакуації, а також умов її безперешкодно і своєчасного її забезпечення, які визначаються нормативними документами.
Також проектування систем пожежної безпеки складається з системи виявлення пожежі та управління евакуацією людей при пожежах, системи індивідуального та колективного захисту від факторів пожежі, системи протидимного захисту. Крім цього воно включає питання вогнестійкості та пожежної небезпеки конструкцій, обмеження поширення пожежі за межу центру загоряння, джерела протипожежного водойми.
Якщо ви вирішили побудувати свій власний заміський будинок, то вимоги пожежної безпеки при проектуванні також слід враховувати ще на самому початку робіт. Список найважливіших вимог, необхідних при профілактиці пожеж, складається з наступних пунктів.
Профілактика пожеж в заміському будинку. Перелік необхідних заходів
- Проектування систем пожежної безпеки та монтаж електричного обладнання та проводки повинен здійснюватися в повній відповідності з усіма вимогами нормативних документів, і виконуватися тільки професійними фахівцями. Кожен використовуваний матеріал повинен відповідати всім ГОСТам і стандартам. Подібні нюанси слід враховувати ще на стадії розробки проекту будинку.
- Якщо мова заходить про бані, то особливу увагу слід приділяти такому приміщенню, як парна. Вам буде потрібно провести якісну ізоляцію, яка знизить ризики загоряння стін, підлоги або перегородок. Потім буде потрібно встановити справно працюючу піч у лазні, яка облицьована вогнетривкими матеріалами, а також зробити якісний прохід для пічної труби. При установці інших нагрівальних приладів так само буде потрібно якісна ізоляція від легкозаймистих поверхонь.
схема якісної ізоляції лазні
- Різні дерев'яні поверхні слід ретельно обробити спеціальними просоченнями-антипіренами, які в значній мірі сповільнюють займання і подальше горіння матеріалу.
- Крім цього, вам потрібно установка пожежної автоматики (системи пожежогасіння, протидимні сповіщувачі і датчики). У вашому будинку обов'язково повинні бути присутніми первинні засоби пожежогасіння (пересувні і переносні вогнегасники, а також пожежні крани).
обов'язково придбайте вогнегасник для свого будинку
- Найважливіше правило - ретельне дотримання всіх необхідних вимог безпеки, адже основна причина виникнення пожеж полягає в необережному поводженні самих людей (наприклад, неправильна експлуатація електроприладів або непогашену цигарку).
На цьому відео можете подивитись інші передові протипожежні технології, які починають застосовуватися для охорони свого житла, лазні та іншого дачного майна
Дії людей у разі виникнення пожежі
Будь-який будинок тієї чи іншої установи має бути обладнане засобами, за допомогою яких можна сповістити людей про пожежу. Щоб сповістити людей про початок пожежі, можна використовувати радіотрансляційну або внутрішню телефонну мережі, дзвінки або спеціально змонтовані мережі мовлення.
Система оповіщення про пожежу повинна дозволяти подавати сигнали як одночасно по всій будівлі, так і по окремо обраним його частинам (наприклад, секціях, поверхах і т.д.). Порядок експлуатації систем визначається в їх інструкції, а також у планах з евакуації, де повинні бути позначені особи, які мають право на приведення системи в дію.
У тих будинках, де немає необхідності в наявності технічних засобів, що дозволяють сповістити людей про пожежу, керівник установи повинен заздалегідь чітко визначити необхідний порядок дій під час пожежі, а також призначити осіб, які нестимуть за це відповідальність. Всі використовувані гучномовці повинні бути підключені до мережі без роз'ємних пристроїв. Крім цього, у них повинен бути відсутній регулятор гучності.
Людина, перший помітив пожежу, повинен оповістити про небезпеку всіх людей, що знаходяться в будівлі, незалежно від того, де відбувається пожежа і якою силою він володіє. Точно так само слід реагувати і при виявленні ознак загоряння (наприклад, появи запаху гару або диму). Не забувайте, що відразу ж потрібно викликати службу пожежної безпеки - від швидкості її прибуття залежить швидкість усунення пожежі та надання допомоги людям, що знаходяться в небезпеці. У більшості випадків повідомлення про пожежу передаються по телефону. У зв'язку з цим, кожна людина, що працює в будівлі, повинен чітко знати, де знаходиться найближчий телефонний апарат.
Кожна людина, яка працює на підприємстві, в разі виявлення пожежі або її ознак (підвищення температури, задимлення, запах тління або горіння різних матеріалів і т.д.), повинен здійснити наступні дії:
- Негайно повідомити про подію в пожежну частину (буде потрібно назвати адресу установи та місце появи пожежі, після чого назвати своє прізвище та посаду).
- Привести в дію систему оповіщення про пожежу, самостійно або за допомогою інших осіб евакуювати людей з будівлі в безпечну зону відповідно до плану евакуації.
- Після цього необхідно сповістити про пожежу керівника або людини, що його замінює.
- Вжити заходів з гасіння пожежі за допомогою наявних засобів пожежогасіння, а також організувати зустріч пожежних підрозділів.
Евакуація людей та майна
Однією з найбільш сильних небезпек, які супроводжують виникнення пожежі в дитячих садах, школах, лікарнях, підприємствах і т.д., є паніка.
У деяких випадках, при виникненні несильного загоряння, люди, перебільшивши небезпека, можуть з криками кинутися до виходу і спровокувати масову паніку. В результаті цього може відбутися сильна тиснява, результатом якої стануть травми, а іноді і загибель людей. Крім цього, вибігаючи з будівлі, деякі люди можуть залишити двері відкритими, через що полум'я роздується ще більше і, відповідно, пожежа стане сильнішим.
Намагаючись піти через приміщення, які охоплені вогнем, можна постраждати від впливу високих температур повітря. Один-єдиний вдих розжареного повітря може стати причиною паралічу дихальних шляхів і смерті людини. Намагаючись прорватися крізь вогонь, неможливо не отримати сильні опіки. Інший раз люди просто-напросто забувають про наявність запасних шляхів виходу.
в кожній будівлі як правило є запасний вихід, не забувайте про це і оповестіте про це інших співробітників і людей, що знаходяться в будівлі
У таких випадках колективне та індивідуальне поведінка людини, як правило, повністю диктується страхом і бажанням врятувати власне життя. Сильне нервове збудження здатне суттєво активізувати ресурси людського організму: фізична сила різко зростає, енергії стає більше, здатність до подолання перешкоди збільшується. Разом з цим помітно знижується адекватне сприйняття ситуації. Сугестивність людини зростає, в діях з'являється автоматичність, проявляється схильність до наслідування. Якщо в такій ситуації відсутнє чітке управління евакуацією, може початися паніка, яка викличе сильну тисняву.
Система пожежної безпеки в інших будівлях і спорудах
У різних спорудах і будівлях (за винятком житлових будинків) повинні бути вивішені на видних місцях плани евакуації на випадок пожежі. Крім цього, в будівлі повинна бути встановлена система оповіщення людей про виникнення пожежі.
план евакуації при пожежі повинен обов'язково бути в кожному будинку і висіти на видному місці
На об'єктах, де знаходиться понад 50 осіб, крім схематичного плану, повинна бути передбачена докладна інструкція, яка визначає дії персоналу, для забезпечення максимально швидкої і ефективної евакуації людей. Кожні півроку мають проводитися практичні тренування всіх працівників, які несуть відповідальність за проведення заходів.
На об'єктах, де передбачається нічне перебування людей (наприклад, лікарні, дитячі садки, гуртожитки тощо), повинні практикуватися два варіанти дій: у світле і в темний час доби.
Протипожежна безпека починається з грамотного планування системи пожежогасіння, сигналізацій та моніторингу. Ігнорувати даний ключовий крок не можна, тому що чим краще обмірковані система, тим якісніше вона буде працювати у випадку пожежі. На етапі планування закладається основа майбутньої системи, її властивості і характеристики. Дуже важливо визначити можливі типи загоряння на різних ділянках і відповідні методи гасіння. Подальша робота повинна проходити відповідно до розробленої стратегією.
Тут дуже важливо навчити персонал працювати з встановленою системою. Цей момент не можна пропускати, так як навіть найкраща система безпеки буде працювати погано, якщо працівники не знають, як з нею звертатися, які засоби пожежогасіння потрібно використовувати в тому чи іншому випадку. Важливо навчити людей порядку дій при евакуації. Безпека на підприємствах, в сукупності з технічними засобами, повинна забезпечуватися доступністю пожежних інструментів, знанням планів евакуації та дій у разі тривоги.
Протипожежна безпека в офісі диктує жорсткі вимоги до знання і дотримання деяких правил. У процесі планування такої системи потрібно не тільки знати специфіку кожного приміщення, а й враховувати вид діяльності, яка в них проводиться. Безглуздо розміщувати водяні або пінні системи пожежогасіння в приміщеннях з дорогим обладнанням: що чи не згорить, то зіпсується вологою.
Великим порушенням правил безпеки буде розміщення порошкових вогнегасників у приміщенні, де знаходиться велика кількість людей. Протипожежна безпека в офісі у великій мірі забезпечується налагодженою системою, як внутрішньої сигналізації, так і сигналізації, яка відправляє сигнал пожежним командам.
Ярлыки: хазяйнуймо